Klenotník CARL FABERGÉ - velikonoční vejce pro cara

18. října 2009 v 11:29 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

V roce 1885 francouzský klenotník Carl Fabergé vyrtvořil pro cara Alexandra III. první velikonoční vejce. Vejce bylo do detailů neobyčejně propracované za použití zlata a drahých kamenů. Fabergé tak položil základy dlouholeté tradici obdarovávání ruských careven vejci ze své dílny. Alexander totiž vejce věnoval své manželce u příležitosti velikonoc - nejdůležitějšího dne ruského ortodoxního kalendáře. Ta byla tak našena, že si každoroční nové vejce prakticky vynutila.


Vajíčka si začal objednávat po vzoru svého otce i nový car Mikuláš II., a to rovnou po dvou kusech: jedno pro svou ženu, druhé pro ovdovělou matku. Carl Fabergé dodával oblíbené dárky až do revoluce v roce 1917, která ukončila ruskou monarchii i životy rodu Romanovců. Z celkových padesáti kusů takzvaných imperiálních vajec se jich do dnešních dnů dochovalo minimálně 46.

...a toto je pro Mikuláše II. poslední vejce. Potom už měl car jiné starosti...

V každé skořápce Fabergových luxusních velikonočních vajíček se kromě překvapení skrývá i dramatická historie, jež pronásleduje tento věhlasný klenotnický rod. Příběh rodiny Fabergových nabízí dlouholeté pronásledování, útěk z Francie a dlouhé putování Evropou zlatníka, který si vydobyl světovou slávu, když se stal dvorním klenotníkem ruských carů. Po říjnové revoluci musí utíkat před Bolševiky.

I přes to, že každé z vajec hrdě nese jméno Carl Fabergé, podle zasvěcených sám Carl nikdy nebyl ten legendární mistr svého řemesla. Samozřejmě mu nemůžeme upřít, že byl vynikající obchodník, ale samotná vajíčka jsou údajně dílem jeho dvou zaměstnanců.

Stejně jako mnoho ostatních bohatých Rusů po revoluci utekl Carl s celou svou rodinou do exilu. Zemřel v roce 1920. Jeho potomci se usadili v různých koutech světa a více či méně úspěšně dál rozvíjeli rodinný business ve Švýcarsku, Skandinávii, Francii, Británii a Brazílii.

Před rokem zemřel v Londýně jistý Theodore Wooodall, který se až ve středním věku dozvěděl, že je nemanželským synem Carlova nejmladšího syna Nicholase. Theodor se rozhodl využít svou životní šanci. Okamžitě si změnil jméno na Fabergé a zanechal výroby elektrických kotoučů, jímž se do té doby živil. Otevřel si vlastní klenotnický podnik, těžící z mnohaleté tradice, která se pojí s tímto klenotnickým jménem. Malý obchod dnes vede Theodorova dcera a stále prosperuje, což jen svědčí o síle tohoto mocného jména.
Není divu, že luxusní klenotnická značka je dnes známá po celém světě. Pár originálních vajíček má ve své sbírce i anglická královna i monacký princ Albert. Úplně nejokázalejšími kousky ale zůstávají ty, které byly vyrobeny přímo pro ruské vládce. Mnoho těchto vajec zmizelo během revoluce, aby se pak o desetiletí později znovu objevily a byly prodány na západ.

Po rozpadu Sovětského svazu a návratu těla první majitelky několika Fabergových vajec, carevny Marie do Ruska, se vrátila i většina drahocenných vajíček. Svůj lví podíl na tom měl ruský miliardář Viktor Vekselberg, který "ztracená" vejce zakoupil na aukci a vrátil do rodné země. Několik kusů z dílny velkého Carla Fabergého se ale stále postrádá. Podle odborníků není vyloučeno, že se dříve nebo později objeví třeba i na úplně nečekaném místě.
 


Komentáře

1 coach outlet coach outlet | E-mail | Web | 13. prosince 2010 v 9:59 | Reagovat

A smile can make people happy, an experience that people can avoid detours.

2 coach coach | E-mail | Web | 26. listopadu 2012 v 2:36 | Reagovat

mile can make people happy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.