Urychlovač částic - Ženeva

28. prosince 2009 v 11:48 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

CERN - Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire, Evropské centrum jaderného výzkumu. Komplex urychlovačů a laboratoří na pomezí Švýcarska a Francie založený v roce 1954. Na výzkumu se podílí 20 členských zemí včetně České republiky. K největším objevům patří objev částic slabé interakce, příprava antivodíku a objev kvarkového-gluonového plazmatu. V CERNu byl také vynalezen a poprvé použit Web. V současné době je zde vybudován největší urychlovač světa - Large Hadron Collider, který po závadě na jednom z magnetů byl opětovně spuštěn na konci roku 2009. více Wikipedia

LHC - Large Hadron Collider. Urychlovač protonů na energie 14 TeV. Buduje se v komplexu urychlovačů CERN v tunelu po urychlovači LEP II, který má obvod 27 km. Do zkušebního provozu byl uveden v září 2008, ale zanedlouho došlo k poruše na jednom z magnetů. Urychlovač byl opětovně spuštěn v listopadu 2009, s úplným provozem se počítá v roce 2012. Na přípravě urychlovače se podílí více než 10.000 fyziků a na 500 výzkumných institucí a firem z celého světa včetně České republiky. Podle údajů CERN stál samotný urychlovač zhruba pět miliard švýcarských franků (asi 84 miliard Kč) a celý projekt přibližně 6,5 miliard švýcarských franků (asi 110 miliard Kč). více Wikipedia

ALICE - A Large Ion Collider Experiment. Experiment, jehož součástí je vybudování specializovaného detektoru těžkých iontů pro odhalení unikátních fyzikálních vlastností interakcí jádro-jádro při energiích, které dokáže iontům dodat urychlovač Large Hadron Collider.

ATLAS - A Toroidal LHC ApparatuS, detektor pro urychlovač LHC s hmotností 7 000 tun umístěný 100 metrů pod zemí. Jde o multifunkční detektor, který by měl být schopen detekovat mimo jiné Higgsovy bosony. Délka zařízení je 44 metrů, magnetické pole cívky vychylující nabité částice 2 T. (na fotu poměr změstnance a detektoru znázorněn šipkou)

CMS - Compact Muon Solenoid. V laboratořích CERN budovaný víceúčelový detektor pro urychlovač LHC, vážící 12 500 tun, který by měl být schopen detekovat Higgsovy částice, pokud je jejich hmotnost v rozmezí 100 GeV až 1000 GeV, jak předpokládá stávající teorie elektroslabé interakce. Dosavadní hledání na urychlovači LEP s detekcí do 100 GeV nepřineslo kýžený výsledek.

LHCb - Large Hadron Collider beauty, multifunkční detektor pro LHC, na kterém bude sledováno narušení CP symetrie a zkoumány hadrony obsahující kvark b.

TOTEM - Total Cross Section, Elastic Scattering and Diffraction Dissociation. Detektor pro LHC sdílející stanoviště s detektorem CMS.

Detekce Higgsova bosonu je jedním z hlavních cílů experimentů na urychlovači LHC. Higgsův boson je hypotetická hmotná skalární elementární částice předpovězená ve standardním modelu částic. Je to jediná částice z tohoto modelu, která ještě nebyla pozorována, ale která zároveň hraje klíčovou roli ve vysvětlení původu hmotnosti ostatních elementárních částic, zejména rozdílu mezi nehmotným fotonem a velmi těžkými bosony W a Z. Hmotnosti elementárních částic a rozdíly mezi elektromagetismem a slabou interakcí jsou rozhodující v mnoha mikroskopických dějích, a tak, pokud existuje, má Higssův boson na náš svět obrovský vliv.
Do dnešní doby (2009) žádný experiment Higgsův boson přímo nedetekoval, ale pro jeho existenci svědčí některé nepřímé důkazy. Higgsův boson byl poprvé předpovězen roku 1964 britským fyzikem Peterem Higgsem, který rozpracoval myšlenky s Philipem Andersonem, a nezávisle několika dalšími fyziky. Vědci se pokoušeli detekovat Higgsův boson na urychlovači částic LEP ve švýcarském CERNu, přesvědčivý důkaz o jeho existenci však dosud nebyl získán. V pátrání po Higgsově bosonu budou dále pokračovat s pomocí Velkého hadronového urychlovače LHC.


Jak Češi pomáhali budovat LHC (další fota) klikni ZDE


Tak nevím, bude opravdu podle mayského kalendáře
21. 12. 2012 konec světa, nebo začátek nového?

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.