Ďáblova Bible

12. ledna 2010 v 22:00 | Aťan

Codex gigas neboli Ďáblova Bible je středověký rukopis uložený v Národní (Královské) knihovně ve Stockholmu, který proslul ze dvou důvodů. Zaprvé je pokládán za největší zachovalý evropský rukopis. (Codex gigas znamená "obrovská kniha".) Zadruhé obsahuje velký celostránkový portrét ďábla. (Což vysvětluje druhý název rukopisu.) Tato internetová stránka obsahuje digitalizovanou verzi všech stránek rukopisu spolu s komentářem o jeho historii, textech, písmu, iniciálách a iluminaci. ZALISTUJTE SI V RUKOPISE ZDE

Rukopis vznikl v Čechách někdy v letech 1200 až 1230. Je pozoruhodné, že prakticky celý rukopis (písmo, iniciály a iluminace) je podle všeho dílem jediného člověka, který zřejmě pracoval v benediktinském klášteře.

Rukopis se nachází v klimaticky chráněném skladiště knih a není dostupný pro veřejnost.

Portrét ďábla

Codex gigas obsahuje čtyři dlouhé texty i kompletní Bibli. Rukopis začíná Starým zákonem, následují dvě historické práce, jejichž autorem je Josephus Flavius, který žil v prvním století n.l . Jedná se o Židovské starožitnosti a Židovskou válku.

Po nich je zařazena nejpopulárnější středověká Encyklopedie od Isidora, který žil v šestém století ve Španělsku. Následuje sbírka středověkých prací a dále Nový zákon.

Poslední z dlouhých děl je latinsky psaná Kronika česká (Chronica Boemorum), kterou sepsal Kosmas Pražský (asi 1045-1125). Jde o velmi významné dílo - první historii českých zemí.

V rukopise najdeme i některé kratší texty. První z nich, uvedený před obrázkem Nebeského Jeruzalém, je Penitenciál ("zpovědní zrcadlo"). Druhý o vyvolávání zlých duchů následuje za portrétem ďábla. Posledním významným krátkým textem je Kalendář obsahující seznam světců a jmen místních osobností z českých zemí uvedených ve dnech, kdy se připomínala jejich památka. Jedno dílo na listech, které byly z rukopisu vyříznuty, se ztratilo. Šlo o Řeholi benediktinského řádu - základní pravidla života v klášteře sepsaná v šestém století.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.