Jak si zlepšit mozek

31. ledna 2010 v 10:49 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE
Léky ovlivňující myšlení jsou rok od roku populárnější. Stačí jediná tableta a mizí únava, zlepšuje se paměť a soustředění. Je to vždy výhoda? Trend užívat léky podporující myšlení je dnes rozšířen zejména mezi mladými lidmi a studenty. Studie uveřejněná loni v odborném časopise Pharmacotherapy prokázala, že asi osmnáct procent studentů užívá léky určené pro pacienty trpící hyperaktivitou s poruchou pozornosti (ADHD), i když jsou zcela zdraví. Jejich motivací je snaha zlepšit si studijní výsledky. Podobně se chovají i dospělí, kteří se chtějí lépe soustředit na namáhavou duševní práci.

Kdyby se podařilo chemickou cestou podpořit přeměnu krátkodobých vzpomínek na dlouhodobé, lidé by mohli přijímat a pamatovat si mnohem více informací než dnes a s menší námahou. Cesta k tomuto cíli možná vede přes gen označovaný jako CREB. První experimentální léky zvané HT-0712 a HT-2157 již byly vyzkoušeny na opicích. Prokázalo se, že dokážou o polovinu zkrátit dobu učení se dovednostem, což bylo poté prověřeno testy.

Na druhou stranu je možné, že stane-li se užívání léků zlepšujících paměťové schopnosti normou, ocitnou se ti, kdo je odmítají, v konkurenčně nevýhodném postavení. Některé státy mohou takové léky ve velkém rozsahu distribuovat mezi příslušníky vybraných profesí, aniž by byly přesně prozkoumány dopady na lidské zdraví. Následky pro světovou politiku a ekonomiku nelze odhadnout. (celý článek)


Nové výzkumy z Pekingu dokazují, že určité chemické látky v mozku ruší informace uložené v krátkodobé paměti, aby tyto zbytečně nezabíraly místo. "Učení aktivuje biochemické formování paměti. Jenže aby mohly přijít nové informace, je pro ně třeba vymazat místo. Zjistili jsme, že zapomínání je aktivní proces čištění paměti," uvedl doktor I Čung z Pekingu.

V paměti uložené informace jsou mazány bílkovinou známou pod zkratkou Rac. Pokud se podaří mozku tuto bílkovinu blokovat v aktivitě, pak si uchovává informace po mnohem delší dobu. Aktivaci proteinu například spouští aktivní učení či jiný přísun nových informací.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.