Nejstudenější a nejteplejší místo na Zemi

23. ledna 2010 v 21:17 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA

Stanice Vostok, Antarktida


Vostok (rusky:Станция Восток) je ruská výzkumná stanice ve Východní Antarktidě, nedaleko jižního pólu nedostupnosti, což z ní činí nejizolovanější výzkumnou stanici na kontinentě. Její nadmořská výška je 3488 m. V roce 1983 zde naměřili absolutně nejnižší teplotu na Zemi, −89,2 °C.
Poloha stanice poblíž jižního magnetického pólu z ní dělá ideální místo ke zkoumání zemské magnetosféry. Dále se zabývá studiem slunečního záření, geofyzikou, medicínou a klimatologii.
Stanice byla dokončena v roce 1957 a nepřetržitě fungovala do roku 1994, kdy byla dočasně vyřazena z provozu. Dnes stanici využívají vědci z Ruska, Francie a USA. Je zásobována pomocí speciálních konvojů, které na stanici jednou ročně dovážejí potraviny, palivo a další materiál ze 1410 kilometrů vzdálené polární stanice Mirnyj.
Pod stanicí leží v hloubce 4000 m jezero Vostok, největší známé subglaciální jezero na světě. Jeho rozloha je 14 000 km².

Dašt-e Lút, Írán

V letech 2004-2005 byly na povrchu této poušti naměřeny teploty kolem 70 °C. Společně s pouští Atacama v Chile aspiruje Dašt-e Lút na titul nejsuššího místa planety. V centrální části pouště není schopen přežít jediný živý tvor, dokonce ani bakterie.
Turistický potenciál tohoto místa je ale obrovský, nádherné duny se tu zvedají do výše místy až 500 metrů.
Poblíž Dašt-e Lút a sousedící pouště Dašt-e Kavír leží ve výšce 1230 metrů nad mořem Jazd. Toto starobylé město je jedním z nejsušších měst země a zároveň kultovní místo zoroastrismu (velmi zjednodušeně dualistické náboženství dobra a zla). (celý článek)

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.