Salvador Dalí

9. ledna 2010 v 19:36 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

Salvador Felip Jacint Dalí i Domènech (11. května 1904 - 23. ledna 1989) byl významný katalánský malíř, známý pro svá surrealistická díla.

Dalího práce jsou proslulá překvapující kombinací bizarních snových obrazů s prvotřídním kreslířským a malířským projevem inspirovaným renesančními mistry. Své nejznámější dílo Persistence paměti dokončil roku 1931. Umělecký repertoár Salvadora Dalího zahrnoval i film, fotografii a tvorbu plastik. S Waltem Disneyem spolupracoval na krátkém animovaném filmu Destino, který byl po svém uvedení v roce 2003, dávno po Dalího smrti, nominován na cenu Americké filmové akademie. Také se spolu s Luis Buñuelem podílel na scénáři surrealistického filmu Andaluský pes. Jako rodák z Katalánska, trval Dalí na tom, že má arabské kořeny. Tvrdil, že jeho předkové byli potomci Maurů, kteří do Španělska vtrhli roku 711 a tomuto původu přisuzoval svoji lásku ke všemu, co je zlaté a přehnané, svoji vášeň pro luxus a orientální oblečení.

Dalí byl umělcem obrovského talentu a fantazie. Rád dělal neobvyklé věci, což občas unavovalo jak obdivovatele jeho díla, tak i jeho kritiky. Dalího výstřední a teatrální chování často v očích veřejnosti zastínilo jeho práci. Tato cílená pozornost však vedla k uznání jeho tvorby širokou veřejností a prodeji mnoha jeho děl. V posledních letech žil ve svém muzeu ve věži zvané Galatea, kde nakonec 23. ledna 1989 zemřel na srdeční selhání. Veškeré jeho dílo bylo odkázáno španělskému státu a dle jeho přání bylo jeho tělo balzamováno a několik dní vystaveno v muzeu. Poté bylo tamtéž pohřbeno v podlaze atria.

Velký Masturbant, 1929

Stálost paměti, 1931

Obličej Max Westové, 1934-35

Měkká konstrukce s vařenými boby... 1936

Přeměna Narcise, 1937

Sen vyvolaný letem včely... 1944

Autosodomie mladé panny, 1954

Kříž a sloni... 1946

Sloni

Sférická Galatea

Kristus Sv. Jana z Kříže, 1951

Atropomorfní sekretář

Othelo snící o Benátkách

Sen o oku

Labutí odraz se slonyVýtvarné umění a seznam malířů KLIKNI ZDE
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.