Amálka - nejvýkonnější superpočítač v ČR

27. února 2010 v 14:49 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA) uvedl do plného provozu čtvrtou generaci superpočítače s názvem Amálka, který slouží pro náročné výpočty a numerické experimenty v rámci kosmického programu realizovaného v České republice.


Superpočítač Amálka (NEC SX-9), nejvýkonnější paralelní systém v ČR, je schopný provádět podobné výpočty jako jiné světové superpočítače, přestože byl pořízen za zlomek jejich ceny. "Díky Amálce můžeme pracovat na vědeckých projektech celosvětového významu po boku institucí jako ESA či NASA. Amálka tak stojí například za zcela prvním modelem magnetického pole Merkuru či studiem bezsrážkového plazmatu," říká RNDr. Radan Huth, DrSc., ředitel ÚFA AV ČR.

Superpočítač Amálka nyní obsahuje 84 dvoujádrových procesorů Intel Xeon 5140 (42 počítačů) a 192 původních jednojádrových procesorů Intel Xeon s frekvencí 2,8 GHz (96 počítačů). Amálka tak nyní ukrývá 360 plnohodnotných výpočetních jader, což představuje teoretický výkon 2,58 Tflops (2,5 biliónu operací v plovoucí desetinné čárce za sekundu). Praktický výkon pak záleží vždy na konfiguraci úlohy. Při jednom z testování Amálky se podařilo dosáhnout výkonu změřeného LINPACK 1,13 Tflops. Pro vlastní provoz počítače je velmi důležitý fakt, že přidáním dvojnásobného výpočetního výkonu vzrostly nároky na napájení pouze o 40 procent původního příkonu, čehož bylo dosaženo především díky vlastnostem nových procesorů Intel Xeon 5100.

Jan Tomčík, ředitel SPRINX Systems, a.s., k uvedení superpočítače Amálka doplňuje: "Těší nás, že jsme mohli jako jedni z prvních implementovat superpočítač založený na nejnovější serverové platformě, a tím pomoci vědeckému týmu UFA posílit svou pozici na světové špičce kosmického výzkumu. Příprava tohoto řešení určeného pro vědecký výzkum představovala více než tisíc hodin práce, které nyní budeme moci zúročit při dalších, komerčních projektech." (Zdroj: itbiz.cz)

Do dvou let má v Ostravě vyrůst nejvýkonnější počítačové centrum v republice za 2,2 miliardy korun. Výkon zdejšího počítače bude třikrát vyšší než u nejlepšího českého superpočítače Amálka v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd.

Zkušební provoz ostravského superpočítače by mohl začít v roce 2012.
 


Komentáře

1 w_s w_s | 11. března 2010 v 11:27 | Reagovat

..páč mi je nějaký supersčítač v Ostravě u pr.... ...klíďo bych ho nazval: Análka ...

2 Aťan Aťan | 11. března 2010 v 15:40 | Reagovat

White nerouhej se, nebo si nesedneš...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.