Hotel, který se snesl z oblohy

3. února 2010 v 16:42 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

Stoupáme do výšky 2150 metrů nad mořem. Kolem nás fičí ledový vítr, jehož nárazy dosahují neuvěřitelných 200 kilometrů za hodinu. Je bílo, mráz leze i přes termooblečení až ke kostem. Vysoko nad námi je alpský masiv Hochschwab (2277 m). Za půl hodiny se z mlhy vyloupne cosi jako obrovská plochá kosmická loď se světélkujícími okénky. Horský přelud? Nikoliv. Zázrak techniky.

Stojíme před domem, který nepotřebuje vnější energetické zdroje. Pojme až 90 lidí. Při stavbě byl použit transportní vrtulník Super Puma AS 332 C1. Stroj, jenž unese bez 150 kilogramů pětitunový náklad a má spotřebu 800 litrů paliva za hodinu. Projekt "domu budoucnosti" je připraven na principu solárních staveb. Zohledňuje výškovou polohu i specifické využití coby alpské horské základny. Dům je stavěn tak, aby mohl měnit "aktivní prostor" v různých ročních obdobích. K vytápěné středové části lze připojit další obytné prostory. Jde o "cibulový princip". Cílem projektu je vytápět dům soběstačně pomocí ventilace. Ve společenských a ubytovacích místech se používají pasivní ventilátory s rekuperací (využíváním odpadního tepla), jež má 87% účinnost. Tepelné solární zařízení na jižní fasádě je navrženo jako systém o rozměru 46 m2 slunečních kolektorů. Fotovoltaické části, v nichž se světlo mění na elektrickou energii, jsou v parapetech předsunuté terasy. V běžném roce mají dodat přes 70 % elektrického proudu. Používá se dešťová voda, která je sváděna ze střechy pokryté nerezovým pláštěm. Její kvalita je vhodná i pro gastronomické účely.

Vybudování Scheiestlhausu se stává novátorským dílem a příkladem pro desítky dalších podobných staveb. Na slavnostním zahájení provozu chaty 2. září 2005 se sešli odborníci z celého světa, aby si domů odnesli inspiraci k výstavbám nového typu bydlení, které je energeticky soběstačné.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.