Jak vymřeli neandertálci? Snědli jsme je.

7. února 2010 v 20:40 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE
Lidé možná měli na vymření neandertálců přímější vliv, než se dosud soudilo. Kromě toho, že je "poráželi" přizpůsobivostí a vynalézavostí, je zřejmě i jedli. Tvrdí to francouzský vědec Fernando Rozzi. Opírá se o nález kosti neandertálce, na které jsou stopy odsekání masa kamennými nástroji.
Myšlenka, že by si lidé před desítkami tisíc let uvolnili životní prostor v Evropě kanibalismem, je kontroverzní a podle britského listu The Guardian vzbudí mezi některými vědci značný odpor. Mnozí totiž věří, že neandertálci - druh, který zvládl tvorbu poměrně slušných kamenných nástrojů a přežil několik dob ledových - vymřeli zhruba před třiceti tisíci lety prostě proto, že lidé byli přizpůsobivější klimatu a vynalézavější v obstarávání zdrojů a potravy. Právě v té době přišli do Evropy lidé z Afriky.
Fernando Rozzi ale má jiný názor. Vedl archeologický výzkum v jihozápadní Francii v lokalitě Les Rois. Jeho tým objevil čelist, kterou označil za neandertálskou. A kost jevila známky odsekání masa kamennými nástroji. Podobné, jaké vědci našli na kostech vysoké zvěře, která tvořila významnou část jídelníčku. "Neandertálci se dočkali násilné smrti z našich (lidských) rukou. V některých případech jsme je jedli," citoval The Guardian francouzského vědce. Zuby a lebky neandertálců podle něj možná posloužily jako trofeje. "Lidé se léta snažili zakrývat si oči před důkazy kanibalismu, ale myslím, že budeme muset uznat, že se to dělo," dodal Rozzi. (Zdroj: iDnes)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.