Největší teleskop na světě u Apačů

26. února 2010 v 22:49 | Aťan |  VESMÍR
V americkém státu Arizona je největší teleskop na světě. Proti výstavbě teleskopu protestovali jak místní indiáni, tak ochránci životního prostředí. Indiáni z kmene Apačů upozorňovali na to, že hora Mt. Graham je pro ně posvátná, ekologové zase předhazovali politikům, že v honbě za rekordním projektem nebrali ohledy na místní ekosystémy.


Teleskop LBT (Large Binocular Telescope) je na hoře Mount Graham v nadmořské výšce 3200 metrů. Jeho výstavba trvala osm let a přišla na sto milionů dolarů. Zařízení má dvě zrcadla o průměru 8,4 metru a umožňuje pohled až do vzdálenosti miliard světelných let. Teleskop je tak silný, že je schopen zjistit světlo hořící svíčky na vzdálenost 2,5 milionu kilometrů. Přístroj by měl umožnit pozorování vzdálených generací hvězd ve vesmíru. Čistě vědecké využívání přístroje začalo v roce 2006.


Obří telskop je také na Kanárských ostrovech - 10,4 m. Další jsou velký jihoafrický teleskop SALT, jehož zrcadlo měří v průměru 11 metrů a který je největší na jižní polokouli, a dále Hobby-Eberly na hoře Fowlkes v Texasu, který má také jedenáctimetrové zrcadlo. Ovšem dvě zrcadla mají jen Apači.
 


Komentáře

1 Razor Blade ^^ Razor Blade ^^ | Web | 26. února 2010 v 22:53 | Reagovat

oou..=D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.