Podvodný mýtus o Bastile padl

10. února 2010 v 14:47 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

Po desítky, někdy i stovky let svět uznává jediný správný výklad jevu či události, který má být nezpochybnitelný tak, jako že Slunce s jitrem vychází a večer zapadá. A náhle se objeví nejnovější vědecká zjištění - a už je tu záhada, jak to tedy vlastně bylo. Platí ještě to, co se tradičně učilo ve škole a tvrdilo i v odborných publikacích? Není tzv. věčná pravda jen omylem?

Dobytí pařížské vězeňské pevnosti Bastila 14. 7. 1789 se pompézně oslavuje jako začátek Velké francouzské revoluce. Podle oficiálního výkladu Bastilu napadli a dobyli zejména prostí Pařížané, když se domnívali, že odtud na Paříž míří děla, který by mohla vypálit a město ničit. Tato událost se dodnes slaví jako francouzský národní svátek (francouzsky Fête Nationale).

Podle jiných zdrojů se dav vzbouřeného lidu vydal do Bastily hledat sudy střelného prachu, který jim chyběl do zbraní v revoltě proti nenáviděnému králi Ludvíku XVI. Při této příležitosti se líčí nelidské útrapy, které tam zakoušeli královští vězni. Většina historiků se dnes už shoduje, že to není pravda!

Historikům se podařilo zjistit, že všechno bylo jinak
Lidé po dobytí pevnosti s jejich osvobozením nijak nespěchali. Naopak si nadšeně předávali klíče od věznice, než se někdo rozhodl konečně dveře kobek otevřít. V celé věznici však pobývalo pouhých sedm odsouzenců - a k nějakým politickým mučedníkům - královým vězňům, jak se o nich tehdy nadšeně psalo, měli svými delikty daleko. Posuďte sami: Čtyři muži, kteří tam "seděli", byli drobnými padělateli. (Ještě tentýž den po propuštění je strážci pořádků znovu zatkli pro padělání.) Ani zbývající trojice mezi "politické" nepatřila: Hrabě ze Solages čelil obvinění z incestu. Zbývající dva vězni měli v dokumentech uvedeno "šílenec": Jeden za mřížemi živořil už 30 let, druhý - zvaný major Whyte (?) z Irska - vůbec netušil, kde se nachází, když ho jásající dav vynesl ven na ramenou coby "politického trpitele odporného královského despoty". (Zdroj: 21.století)

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.