Přesídlení Čechů a Slováků do Patagonie?

10. února 2010 v 14:21 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Krátce po okupaci českých zemí Německem v roce 1939 a vytvoření Protektorátu Čechy a Morava byly aktivizovány všechny projekty na přípravu "konečného řešení" (Endlösung) české otázky. Jejich cílem, o kterém Adolf Hitler hovořil ještě před svým nástupem k moci, byla úplná germanizace českého prostoru i obyvatelstva.


V tomto duchu vznikl již v roku 1939 návrh "Český problém", vypracovaný generálem E. Fridericim. Tento plán počítal s vystěhováním českých vlastníků kapitálu, inteligence a Židů, dále s nasazením českých dělníků do německého hospodářství.

Plány na vysídlení českého obyvatelstva se začaly realizovat již v roce 1940, kdy bylo na poradě německých zemských radů stanoveno vytvoření tzv. německého zemského mostu, při kterém mělo být poněmčeno území od Litoměřic až do Prahy. Dále bylo schváleno vytvoření německého koridoru, který povede přes Prahu, Brno a Olomouc až k Ostravě. Na jižní Moravě měly být osídleny oblasti jižně od Brna, které měly být propojeny s rakouskými župami. Český národ měl být postupně rozdělován do malých izolovaných celků a asimilován německým živlem. Koneckonců, Praha byla prohlašována za staré německé město.

Nic z toho se nakonec nekonalo, naopak český národ se (někdy až příliš krutě) pomstil na svých německých spoluobčanech. A dnes? Málokterá evropská země je pro Českou republiku takovou oporou jako Spolková republika Německo. Inu, dějiny i vztahy mezi národy se neustále vyvíjejí. (Zdroj: 21.století)


V Brazílii žil a podnikal od roku 1941 až do své smrti v roce 1965 Jan Baťa, mladší bratr zakladatele kdysi největší obuvnické firmy na světě Tomáše Bati, který v roce 1947 získal brazilské státní občanství. Ve své nové vlasti navázal na původní podnikatelské aktivity rodiny a založil několik továren na výrobu obuvi (prodával ji pod značkou Alpargatas), koželužen a strojíren na výrobu obuvnických strojů. Pro své zaměstnance vybudoval 4 nová města urbanisticky vycházející z postupů uplatňovaných ve Zlíně. Ve státě São Paulo to byla města Batatuba (tube = otec) a Mariapolis (pole manželky Marie), ve státě Mato Grosso Bataguassu (= dobrá voda) a Batayporã (= velký potok). Jiný plán Jana Bati - program přesídlení Čechů a Slováků do Patagonie a vytvoření nového Československa (Batalandu) po předpokládaném vítězství Hitlera ve druhé světové válce - naštěstí nebyl realizován. (Zdroj: upol.cz)

Jak znám nás Čechy, v Patagonii bychom si také zvykli...

pokrač. Německá vojska v Čechách

 


Komentáře

1 tio2 tio2 | 4. dubna 2011 v 10:31 | Reagovat

Zajímavý článek, nikde jinde jsem se něco takového nedočetl. ;-)

2 kudova.lenka@seznam.cz kudova.lenka@seznam.cz | E-mail | 28. června 2014 v 20:45 | Reagovat

příspěvek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.