Projížďka zubačkou až pod Matterhorn

27. února 2010 v 17:37 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA

Matterhorn - nejkrásnější hora Alp

Jedna z nejnavštěvovanější lokalit ve švýcarském kantonu Wallis a nejoblíbenější evropskou horou, jež je také často označována za symbol Švýcarska, se jmenujte Matterhorn.

Tento evropský vrchol dosahuje výšky 4478 m n. m. a italsky je označována jako Monte Cervino a francouzsky Mont Cervin či Le Cervin. Matterhorn se nachází na hranici Itálie a Švýcarska, přímo nad švýcarským městečkem Zermatt či italským městem Breuil-Cervinia.

Název Matterhorn vznikl z německého matte, což znamená horská louka a horn (roh). V posledních letech se začaly objevovat zákazy pro výstupy horolezců z důvodu nebezpečí sesuvu hornin z výšky 3 500 m n. m., což je především způsobeno postupným táním trvale zmrzlé horniny, která pokrývá svahy hor, tzv. permafrost.

V minulosti byl Matterhorn považován za nedostupnou alpskou čtyřtisícovku. O první výstup se pokusil v roce 1857 Jean Antoine Carrel, který se však dostal jen do Tete du Lion, ale vytyčil cestu Lvím hřebenem. O několik let později se o výstup pokoušeli další horolezci. První horolezci, jež dosáhli vrcholu Matterhornu, byli Edward Whymper, Charles Hudson, Robert Hadow, Francis Douglas, Michal Croz a Peter Taugwalder a jeho syn, kteří se vydali 12. června 1865 na cestu a vrcholu dosáhli o den později, tedy 14. června 1865. Místo vlajky na vrcholu vztyčili horolezci Crozovu modrou košili. Při sestupu postihlo tuto horolezeckou skupinu neštěstí a to v podobě smyku nezkušeného Hadova, který s sebou strhl i ostatní. Přežil pouze Whymper, Taugwalder a jeho syn.

Zermatt

Švýcarská vesnička Zermatt se svými 5500 obyvatel se rozprostírá v nadmořské výšce 1620 - 3889 m n. m., kde v minulosti místní obyvatelstvo rozhodlo o zákazu vjezdu všech automobilů do střediska. Přímo z Zermattu jsou dobře dostupné zubačkou a lanovkou tři panoramatické lyžařské oblasti a to Gornergrat, Matterhorn glacier paradise a Rothorn paradise.

Snad ten nejkrásnější výhled na Matterhorn je ze stanice zubačky na Gornegratu z výšky 3 089 m n. m.

...a bonbónek na závěr: PROLETÍME SE, DRŽTE SI KLOBOUKY!!!

START ZDE


 


Komentáře

1 Lipan Lipan | Web | 16. prosince 2013 v 8:29 | Reagovat

Do Itálie na lyže jezdí moře českých lyžařských nadšenců především kvůli skvěle udržovaným sjezdovkám, docela ucházející vzdálenosti z ČR, lepším cenám vleků a stejně tak kvůli relativně stabilnímu příznivému podnebí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.