Sovětská vojska v Čechách

9. února 2010 v 14:28 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Příjezd sovětských okupantů...


Československo bylo po roce 1945 jedinou zemí východního bloku, kde nebyla rozmístěna sovětská vojska. To se změnilo po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Jednotky z Maďarska, Bulharska, Polska i bývalé NDR československé území opustily, sovětská vojska však zůstala. Po listopadu 1989 byl jedním z prvních požadavků veřejnosti odchod všech sovětských vojsk z Československa. Vláda vydala již 3. prosince stanovisko, v němž označila vstup vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 za porušení norem vztahů mezi suverénními státy a zároveň navrhla zahájit jednání o stažení vojsk a odškodnění za způsobené újmy.

26. února 1990 tehdejší ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Eduard Ševarnadze podepsali v Moskvě dohodu o odchodu sovětských vojsk. Odsun sledovala i smíšená parlamentní komise, jejímž předsedou byl Michael Kocáb. Poslední vlak s vojáky Střední skupiny sovětských vojsk odjížděl 19. června 1991 z Milovic. Celý proces oficiálně završily podpisy protokolu o ukončení odsunu sovětských vojsk z Československa a protokolu o ukončení platnosti československo-sovětské dohody o rozmístění základen zbraní s jadernými náboji na československém území. Protokol o ukončení odsunu byl podepsán 25. června a o dva dny později republiku opustil i poslední sovětský voják, tehdejší velitel generál Eduard Vorobjov.

Škody způsobené pobytem sovětských vojsk převýšily šest miliard korun, přičemž více než polovinu z nich tvořily škody na životním prostředí. Zanechala po sobě spoustu objektů, z nichž mnohé jsou dodnes v žalostném stavu.

21. června 1991 poslední transport se sovětskými vojáky a technikou opustil území Československa. Sovětská armáda tak ukončila svůj třiadvacet let trvající "dočasný" pobyt na území republiky. K 1. listopadu 1991 bylo v souvislosti s pobytem sovětských vojsk na území Československa 290 lidí usmrceno, 577 těžce zraněno a několik set osob zraněno lehce. (Zdroj: ČTK a Wikipedie)

Odjezd sovětských okupantů...
 


Komentáře

1 JUDrKarelVlk JUDrKarelVlk | E-mail | 24. června 2015 v 8:09 | Reagovat

V roce 1968 mně bylo 26 let.Velmi jsem přivítal závan svobody, který přišel v roce 1968.O to horší bylo rozčarování z ruské invaze v srpnu 1968.Pamatuji si, že koncem července byl u nás bratranec z Vídně a říkal mi, že Rusové k nám vpadnou.Já nevěřil a kdyby, tak nás v tom USA nenechá

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.