Tunguzská katastrofa

5. února 2010 v 18:47 | Aťan |  VESMÍR

Bylo ráno. 13. června 1908 v 7 hodin 17 minut místního času proletělo nad střední Sibiří žhavé těleso směrem z jihovýchodu na severozápad. Toto neznámé těleso bylo doprovázeno neobyčejně silnými světelnými a zvukovými efekty. Let skončil explozí ve výšce mezi 5 až 7 kilometrem nad zemským povrchem.

Výbuch nebyl okamžitý, těleso se v jeho průběhu pohybovalo po své dráze ještě asi 20 kilometrů. Exploze trvala několik desetin sekundy a byla dvou tisíckrát silnější než výbuch v Hirošimě. Rázová vlna vyvrátila les na rozloze asi 2150 kilometrů čtverečních, obešla celou zeměkouli a způsobila otřesy zaznamenané v Taškentu, Irkutsku, Petrohradu a Jeně. Byl způsoben lesní požár.

Explozí se části tělesa dostaly do atmosféry, kde se smísily s kosmickým prachem. Při výbuchu tělesa a vstupu na nízkou oběžnou dráhu tato směs způsobila lom slunečních paprsků, jejichž důsledkem byly světlé noci a stříbřitá oblaka, pozorovaná např. až v Londýně. V oblasti katastrofy byla nalezena vrstva ztuhlých silikátových a kovových kapek. Vrstva rašeliny má zvýšený obsah nejen niklu a kobaltu (obvykle přítomných v meteoritech), ale i olova, zinku a vzácného ytteria.

Zvýšená radioaktivita sice nebyla v půdě zaznamenána, zato v rašelině ano. Vrstva rašeliny z roku 1908 však vykazuje velké množství radioaktivního uhlíku! Radioaktivní uhlík se v přírodě běžně nevyskytuje, pouze na místech zasažených jaderným výbuchem. Vyskytuje se ještě v kosmickém prostoru. Přestože radioaktivitu v půdě se nepodařilo přímo prokázat, o zasažení oblasti radiací ovšem vypovídá výskyt mutací borovic a některých druhů hmyzu, jejichž genetický kód byl změněn, urychlený růst rostlin, neobvykle silné přírustky letokruhů stromů po roce 1908. Domorodci hovoří o výskytu bílých vlků bez srsti a o podobně mutovaných zvířatech. Tohle samozřejmě nahrává další "šílené" teorii: zahránili Zemi mimozemšťané sestřelením obřího meteoritu?


V oblasti byl zaregistrován zvýšený magnetismus půdy. V okamžiku výbuchu tedy muselo na oblast působit extrémě silné elektromagnetické pole. Stromy v oblasti jsou povalené směrem od středu výbuchu, v epicentru stojí stromy ohořelé, bez větví, holé, mrtvé, ale i stojící jako telegrafní sloupy, přesně jako budovy v Hirošimě.

A lahůdka nakonec. Při jedné expedici došlo k pokusu s quartzovými hodinkami a námořním chronometrem. V epicentru výbuchu se obojí zpožďuje o dvě sekundy za 24 hodin, zatímco při měření mimo zónu je odchylka maximálně plus minus 26 setin sekundy. Po opuštění zóny se normální chod obnovuje v průběhu 48 hodin. (Zdroj: UFO.cz)

Na zasaženém místě byl hustý jehličnatý les. Na fotce oblast několik let po výbuchu.
Jezero Čeko v tunguské oblasti na Sibiři - předpokládaný kráter po meteoritu.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.