Tutanchamon nebyl mocným vládcem

10. února 2010 v 16:03 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

Když se řekne nejslavnější egyptský faraon, jako ozvěna se ozve Tutanchamon. Zásluhu na tom má především epochální objev jeho hrobky i s pohřební výbavou roku 1922. Hlavní roli však sehrála jeho mumie, která spatřila světlo moderního světa o tři léta později. Stala se velkou nadějí pro egyptology - a nezklamala! Pravdou však už není tvrdošíjné tvrzení, že Tutanchamon byl mocným panovníkem.

Předpokládaná podoba Tutanchamona.

Na začátku jednoho z nejúžasnějších archeologických objevů byl jediný hrubě otesaný kamenný schod, zavátý pískem v egyptském Údolí králů. V listopadu 1922 ho objevil britský archeolog Howard Carter. Stalo se tak po 15 letech pátrání, které sponzoroval lord Carnarvon. Nešlo ovšem o jediný schod - ten znamenal vrchní stupeň schodiště, které klesalo k neznámé hrobce. Do ní lord Carnarvon, a Carter za pozornosti světového tisku poprvé vstoupili 3. ledna 1923. V hloubce osmi a půl metru od vstupního portálu narazili na zapečetěné dveře. Carter do nich opatrně vysekal malou dírku; tak uviděl, že za vchodem následuje volný prostor. S chvějícíma rukama netrpělivě zvětšoval otvor, až do něj mohl prostrčit hlavu.


V mihotavém světle svíčky spatřil mysteriózní scenérii: Z místnosti na něj hleděly oči soch lidí i podivuhodných zvířat. Čekaly tu alabastrové a vykládané truhly, lehátka, vozy a spousta různých nádob. Za přeplněnou předsíní následovaly jiné zapečetěné dveře. Nikdo v té chvíli nemohl tušit, co je za nimi. Zkušený Carter však cítil, že objevil neporušený hrob Tutanchatona - tak se totiž Tutanchamon původně jmenoval. A do třetice - jeho trůnní jméno, když v pouhých devíti letech převzal vládu, znělo Nebchuprure. Zemřel v devatenácti letech.

Tutanchamonovu mumii Carter objevil až o tři roky později. Nabalzamované tělo leželo ve třech rakvích. Vnitřní byla zlatá, součástí byla i posmrtná maska. Carter si při otevírání sarkofágů přizval na pomoc profesora anatomie Káhirské univerzity Douglase Derryho. Když vypáčili víko poslední ze třech rakví, s hrůzou viděli, že tělo se k rakvi přilepilo podivnou hustou hmotou, podobnou pryskyřici. Také to dokazovalo, že faraonovo balzamování mělo k proslulé preciznosti daleko. Derry k uvolnění mumie musel dokonce použít dláta.


V roce 1996 americký egyptolog Bob Brier předal diapozitivy rentgenových snímků traumatologovi dr. Geraldu Irwinovi - vedoucímu katedry radiologie z Long Island University. Podle něj rentgen zaznamenal unikání tělesných tekutin z rány, což naznačuje, že Tutanchamon mohl v bolestech umírat i několik měsíců. Původ zranění? Rána do zátylku. (celý článek na 21.století)

Slavný, i když z historického pohledu nevýznamný faraón Tutanchamon zemřel podle posledních výzkumů (únor 2010) v 19 letech na malárii. Ta u něj propukla se snětí ze zlomeniny, kterou si zřejmě způsobil pádem z vozu.
Trpěl nemocemi svého rodu. Bez hole zřejmě ani nemohl pořádně chodit. To naznačují první výsledky výzkumu, který analyzoval jak DNA faraóna, tak - s využitím počítačové tomografie - celé jeho tělo. "Byl to mladý, fyzicky slabý panovník, který potřeboval hůl k chůzi kvůli Koehlerově nemoci II, která způsobuje odumírání kostí a bolesti, a také kvůli tzv. oligodaktylii (menšímu počtu článků prstů) v pravé noze a zdeformované levé noze," uvádí studie lékařském časopise JAMA. Detailní průzkum mumie také ukázal, že starověký vládce trpěl nadměrným zvětšením mužských prsních žláz. Vědci u něj rovněž zjistili tzv. Marfanův syndrom, jímž trpěl i proslulý houslista Nicolo Paganini. Projevuje se protáhlou kostnatou postavou a dlouhými prsty na rukou a nohou. Často jej provázejí potíže s klouby nebo se srdcem.

Početné zděděné nemoci možná oslabily faraónův organismus a přičinily se o jeho brzkou smrt. Ta byla dosud přisuzována gangréně ve zlomenině. Podle nových zjištění však v jeho těle našli parazita plasmodium falciparum, původce malárie.
Byla matkou nejznámějšího egyptského faraóna proslulá kráska Nefertiti, nebo některá jiná žena z panovníkova okolí? Odpověď se skrývá pod kódem KV35YL. Označuje dosud neidentifikovanou ženskou mumii, jejíž DNA vykazuje největší shody s Tutanchamonem.
Podle dosavadních teorií mohlo tělo patřit jak Nefertiti, tak faraónově vedlejší ženě Kiji, nebo dokonce jeho kojné Maye.
Vědci v úterý jen potvrdili, že Tutanchamonova matka byla s největší pravděpodobností Achnatonovou sestrou, jak bylo zvykem v egyptské vladařské rodině, kde si panující muž bral za hlavní ženu sestru. Tento údaj možná vyřadí Mayu.
Výzkum prokázal, že Tutanchamonovým otcem byl Amenhotep IV., známější jako Achnaton. Genetici zjistili, že dva dětské plody nalezené v Tutanchamonově hrobce patřily děvčátkům. Potvrdili, že se jedná o faraonovy nedonošené děti. Už dříve se soudilo, že jde o potomky z Tutanchamonova svazku se sestrou a hlavní manželkou Anchesenpaamon. (Zdroj: Novinky.cz)


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.