V Dubaji a Moskvě budou stát rotující mrakodrapy

25. února 2010 v 17:27 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

Metropole Ruska a Spojených arabských emirátů posunou meze moderní architektury. V Moskvě a Dubaji budou stát mrakodrapy s nezávisle rotujícími patry. Dynamické budovy budou navíc energeticky soběstačné. Dodávky elektřiny jim zajistí větrné turbíny umístěné mezi patry a solární panely.

Projekt pochází z pera Davida Fishera, italského architekta s izraelským původem. On sám je nadšený z představy, že tvar mrakodrapů se bude neustále měnit, tak jak budou jednotlivá poschodí rotovat kolem středové osy. "Moje budovy jsou unikátní, protože jako první rotují a jsou v každé sekundě dynamické," řekl při představování projektu Fisher.
Budova v Moskvě by měla mít 70 pater a investoři už dostali zelenou ke stavbě. Mrakodrap v Dubaji bude mít ještě o deset pater více a na souhlas se podle agentury Reuters zatím čeká.

Rotace bude nastavena tak, aby mrakodrap zaujímal estetické tvary. Když si ale nájemník koupí celé patro, bude si moci jeho otáčení ovládat. Nepůjde to ale tak rychle, jak to vypadá na vizualizacích. Jedna otočka bude trvat nejméně hodinu.
Výstavba budov bude stát v přepočtu okolo 11 miliard korun. Podle Fishera se ale konstrukce pomocí skládání prefabrikovaných pater vyplatí a ušetří až 10 procent normálních nákladů. V Dubaji by měl mrakodrap stát podle Fischera už letos. Za jeden apartmán případní zájemci zaplatí nejméně 60 milionů korun. (Zdroj: iDnes) 


Komentáře

1 Karel  Spurný Karel Spurný | E-mail | 15. července 2012 v 11:43 | Reagovat

Otáčivé mrakodrapy v MOSKVĚ nádhera jak se měni jednotlivé profily podlaží dle hudby
krásná podívaná CHtěl bych o tom vědět více technologie provedení jak to vše pracuje v komplexu něco mi pošlete v mejlu
děkují předem Solty Světu mír.

2 Aťan Aťan | 15. července 2012 v 21:27 | Reagovat

[1]: Nemám poslat co, uvedl jsem zdroj iDnes (stačí kliknout), tam je třeba dotaz směřovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.