Vyvraždění Slavníkovců (28. 9. 995)

8. února 2010 v 19:06 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
sla4

Vyvraždění rodu Slavníkovců byl jeden z největších a nejstarších masakrů českých dějin. Proč se tak stalo? Víme, že Slavníkovci vlastnili rozsáhlá území v Čechách a byli velcí konkurenti vládnoucích Přemyslovců.
Soběslav převzal správcovství či vládu nad slavníkovskou doménou po Slavníkově smrti v roce 981. Za jeho správcovství/vlády došlo k rozkvětu Libice, byl vystavěn knížecí palác a kostel sv. Jana Křtitele v otonském stavebním stylu, na Libici a na Malíně došlo k ražbě vlastních mincí.

sla1
Denár Slavníkovce Soběslava

Slavníkovci na svém území neuznávali moc nikoho jiného. Proto jejich panství bývá někdy považováno za samostatný státní subjekt. Měli několik opevněných hradisek ve výhodních Čechách, z nichž nejvýznamnější Libice se stala jejich sídlem. Dokonce udržovali svou armádu a postavili a používali mincovnu, tudíž na svém území používali vlastní měnu. Mohl se jim rovnat pouze jediný rod - Přemyslovci. A ti z nich museli veliký strach.

Vzestup rodu Slavníkovců začal v druhé polovině století. Blíže neznámý sňatek potvrzuje sepětí se saskou císařskou dynastií. Dá se předpokládat, že saská dynastie chtěla mít ve Slavníkovcích českou protiváhu Přemyslovcům. Podařilo se jim prosadit do úřadu pražského biskupa Vojtěcha. Knížetem byl Boleslavův stejnojmený syn - Boleslav II. Za něj vzniklo pražské biskupství, jejimž prvním biskupem se stal Sas znalý českých poměrů - Dětmar. Druhým biskupem se stal z diplomatických důvodů Slavníkovec Vojtěch. Znepřátelit si Slavníkovce by se Přemyslovcům mohlo krutě nevyplatit.

V září roku 995 vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že by se Slavníkovci měli něčeho obávat. Blížilo se šedesáté výročí smrti Václava, kterého si biskup Vojtěch tolik vážil a snažil se prosadit jeho svatořečení. Vojenské sbory obou rodů se právě nacházely v zahraničí. Bojovaly na straně čtrnáctiletého krále Otty III. proti pohanských polabským Slovanům. Na Libici zůstala jen základní vojenská posádka.

sla2a
Knížecí palác a kostel v Libici

27. 9. 995 začal pod vedením Vršovců útok na Libici. Družina rozprášila okolní lid a oblehla Libici. Obránci chtěli den před svátkem svatého Václava nebojovat, ale útočníci jim to nedovolili. Začal tuhý boj ve kterém, obránci neměli šanci. Museli se uchýlit do kostela. Útočníci jim dali naději, že je nechají naživu. Jakmile vyšli z kostela, byli všichni pobiti včetně starců, žen a dětí. Jediní dva Slavníkovci, kteří přežili, byli Vojtěch a Soběbor. Po vyvraždění skoro celé Slavníkovské rodiny se Vojtěch vydal šířit křesťanství k pohanským národům, což se mu stalo osudným. Roku 997 zemřel mučednickou smrtí na území Prusů.

Libice byla věnována Vršovcům, ty ale v roce 1108 stihl stejný osud, byli také vyvražděni. Smrtí Boleslava II. (999) začala v knížectví krize, při níž se několikrát vystřídal panovník.

 


Komentáře

1 Výlety a procházky Výlety a procházky | Web | 10. srpna 2013 v 22:03 | Reagovat

Děkuji za Váš článek a za poučení, které jsem hledala při výletu do Libice nad Cidlinou. Snad nevadí, že jsem přidala odkaz na Váš článek do svého popisu výletu?

2 atanova-zasuvka atanova-zasuvka | 11. srpna 2013 v 21:40 | Reagovat

[1]: Nevadí, naopak, jsem rád že článek pomohl :-)

3 Naty Naty | E-mail | 14. října 2014 v 20:10 | Reagovat

Moc krásný článek a poučný :-)

4 Karel Vlk Karel Vlk | E-mail | 28. září 2016 v 8:24 | Reagovat

Dnes se to vykládá jinak, Šlo o krevní mstu, kterou provedli Vršovci

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.