Zalesněná Sahara - budoucí plíce planety?

7. února 2010 v 19:57 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA
Více než sto let fascinuje vědce myšlenka změnit Saharu v lesní terén třeba s vnitrozemským mořem. Proměna pouště se stala i nosnou myšlenkou bestselleru Duna spisovatele Franka Herberta. Teď trojice vědců věří, že ví, jak "zelené Sahary" dosáhnout. Slibují si od toho ochlazení klimatu.

Myšlenku, jak dosáhnout zelené Sahary, zformuloval buněčný biolog Leonard Ornstein a klimatologové David Rind a Igor Aleinov z Goddardova institutu pro výzkum vesmíru, napsal server ScienceNow. Jejich model spočívá v odsolování oceánské vody, kterou by pomocí akvaduktů a pump přivedli do severoafrického vnitrozemí. Nezbytným předpokladem pro tak velký projekt je "kapkové zavlažování" - přívod vody dávkovaně a přímo ke kořenům.

Písečné moře o rozloze devíti milionů čtverečních kilometrů nebylo na severu Afriky vždy. Po poslední době ledové sem vláhu přiváděl monzun, který tak daleko dosahoval patrně kvůli oblasti nízkého tlaku dále na severu, kde zanikal ledový příkrov. Před 5 400 lety ale monzun ustoupil a Sahara se postupně změnila do současné podoby pouště, na polovině jejíž rozlohy naprší ne více než pouhých dvacet milimetrů srážek ročně.

V simulaci, kterou trojice vědců sestavila, se počítá s ochlazením zalesněné Sahary místy až o osm stupňů Celsia. Průměrná teplota pouště přitom přesahuje 30 °C, přičemž přes den stoupá nad padesát stupňů a v noci v zimě pod nulu.
"Eucalyptus grandis a větší počet druhů tropických stromů dobře snášejí vedra, pokud mají dostatek vody pro své kořenové systémy," uvedl k tomu Ornstein. Lesnatý terén by mohl přispět k větším srážkám - mezi sedmi a dvanácti sty milimetry ročně. Mraky z vypařené vody by odrazily část slunečních paprsků zpět do vesmíru. Podobné schéma by podle Ornsteina a jeho kolegů, kteří pro NASA počítají modely klimatických změn, mohlo fungovat i pro australskou buš. (Zdroj: iDnes)


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.