Země Koruny české

14. února 2010 v 18:17 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Znak

Vlajka


Země Koruny české či pouze Koruna česká je název historického státního útvaru, někdy zvaného České království a přidružené země nebo poněkud nepřesně jen České království, který byl tvořen svazkem zemí pod svrchovaností českého krále. Jádro tvořily české země, tj. České království, Markrabství moravské, Vévodství opavské a jednotlivá slezská knížectví. Po většinu doby existence tohoto státního útvaru jeho součástí bylo také celé Slezsko a Lužice. Jednotlivé země také měly v jejím rámci značnou autonomii a tento státní útvar v poněkud odlišné podobě přežily.

Korunu českou právně ustanovil Karel IV. svými výnosy ze dne 7. dubna 1348, stalo se tak vlastně na jakousi obranu před zneužitím královské moci - jak totiž napovídá název, tento státní celek oficiálně patřil české, tzv. Svatováclavské koruně. Král si mohl korunu, a tím i vládu nad svou zemí, jen vypůjčit od sv. Václava.

Od dob Karla IV. se symbolem českého státu stává svatováclavská koruna,
jíž jsou podřízeny jednotlivé země Koruny české.

Karel IV. ustanovil korunu v rozsahu územních zisků svého otce Jana Lucemburského - kromě Čech, Moravy a Slezska území zahrnovalo i Chebsko, Horní Lužici a četná léna v německé oblasti. Během Karlovy vlády ještě přibyla Horní Falc a Dolní Lužice (1370). V letech 1373-1415 bylo volně připojené Braniborské markrabství.

Zvolením Ferdinanda I. českým králem v roce 1526 se Koruna česká připojila k územím ovládaným rodem Habsburků, čímž byl položen základ budoucí Habsburské monarchie. V letech 1619-1620 se země Koruny české změnily na čas v konfederaci. Během třicetileté války (1635) postoupil císař Ferdinand II. území obojí Lužice Sasku. Další územní ztrátu Koruna česká utrpěla v roce 1742, kdy byla Marie Terezie nucena vzdát se ve prospěch Pruska většiny území Slezska, které tehdy bylo hospodářsky nejvyspělejší částí habsburského soustátí. Ačkoliv země Koruny české postupně ztratily v rámci rakouské monarchie svoji samostatnost a jako samostatný útvar v jejím rámci fakticky zanikly se zánikem svých centrálních orgánů, formálně zanikly až rozpadem Rakouska-Uherska v roce 1918, kdy se s výjimkou malé části Těšínska, zabrané Polskem, staly základem české části nově vzniklé Československé republiky. (Celý článek na Wikipedii) 


Komentáře

1 Josef Musil Josef Musil | E-mail | 8. dubna 2012 v 10:49 | Reagovat

Nějak nerozumím - komunisté v čechách, sovětská vojska v čechách   a pak tam píšete v československu ? A ještě jednu věc - 290 mrtvých - ödkud jste získal tuto informaci ? děkuji

2 Aťan Aťan | 9. dubna 2012 v 19:38 | Reagovat

[1]: Přiznávám, je to trochu zavádějící, ale pokud sov. vojska i komunisté byli v Československu, byli i v mém rodišti a bydlišti - v Česku, protože Československo se skládalo z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Někdy se cítím jako Hradečák, někdy jako Evropan.

Zdroje u článků uvádím, 290 mrtvých je uvedeno i zde:
http://www.radio.cz/cz/rubrika/udalosti/deset-let-od-odsunu-sovetskych-vojsk-z-ceskoslovenska

3 Jouda Jouda | 2. března 2013 v 11:35 | Reagovat

kdo ví jak by to bylo kdyby jsme se nepřipojili k rakousku by jsme na tom dneska byli uzemně určitě lépe neš li dneska na co mám být dneska pyšný vždyť od dob 1526 to jde z naší zemí jak morálně tak ekonomicky do pr... :-(

4 krysařík krysařík | 26. srpna 2014 v 22:16 | Reagovat

Dnes 26. srpna, na den svatého Rufa, hrdinně padli v bitvách dva čeští králové - král železný a zlatý Přemysl Otakar II. (1278) a král - diplomat Jan Lucemburský (1346). Oba byli ve své době vzorem evropského rytířstva.
Odtud: Toho bohdá(n) nebude, aby český král z boje utíkal!
Sláva a čest králi Přemyslovi, sláva a čest králi Janovi! Jste inspirací cti a statečnosti. Nebudete zapomenuti!  :-)

Některé prohry jsou slavnější výher (viz bitva u Thermopyl), proč si je nepřipomínat jak to dělají třeba bratři Poláci? (O Bílé hoře ale nemluvím)

5 Aťan Aťan | 27. srpna 2014 v 7:43 | Reagovat

[4]: Zrovna dnes jsem hledal důvod něco smutečně slavit, takže dík :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.