Australské silniční vlaky

14. března 2010 v 15:18 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

Obří TIRáky vládnou až v Outbacku, vyprahlém australském vnitrozemí. Odlehlé končiny, plné únavně nekonečných cest, brázdí celé flotily nablýskaných silných tahačů, za nimiž se často vlní až čtyři návěsy najednou.

Tenhle vynález spatřil světlo světa před necelou stovkou let, v čase mezi dvěma světovými válkami, na jihu australského světadílu. Tamní obchodníci tehdy přemýlli, jak co nejvíc zefektivnit dopravu do Darwinu a zpět. Do té doby dopravu zboží zajišťovaly jakési živočišné vlaky - šlo o karavany afghánských velbloudů. Mimochodem, jejich jméno nese ve 21. století luxusní osobní vlak Ghan, jenž v současnosti dvakrát týdně absolvuje tři tisíce kilometrů na trase mezi Adelaide a Darwinem, dokončené teprve před pár lety.

A třebaže železnice převzala i část nákladní dopravy na této trase (ostatně právě proto byla přednedávnem dokončena), poptávka po silničních vlacích neutuchá. Právě naopak - i v současné ekonomicky složité době najdete na internetu dost inzerátů na volné pozice řidičů silničních vlaků. Ani toho po vás nebudou příliš žádat - obvykle postačí řidičák na náklaďák s doložitelnou historií za posledních pět let, čisté testy na drogy a alkohol, plus alespoň základní odolnost vůči únavě ze stereotypu. V tom posledním vás budou školit především. (Zdroj: Lidé a Země)

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.