Chrám vousaté královny Hatšepsut v Dér El-Bahrí

6. března 2010 v 20:16 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA
Hatšepsut byla jedinou ženou v historii starověkého Egypta, která nosila titul faraon. Vlastně bychom o ní neměli mluvit jako o královně, ale o králi. Ona sama se nechávala zobrazovat jako muž, aby tak dokázala svůj poněkud pochybný nárok na egyptský trůn. Přesto byla výjimečná a výjimečný je i její terasovitý zádušní chrám.

Zádušní chrám královny Hatšepsut

Chrám se vypíná na západním břehu Nilu a již na první pohled se odlišuje od ostatních egyptských chrámů. Ve starověku býval nazýván "Džeser-Džeseru", tedy "Krása krás". Jeho architektem byl muž jménem Senenmut. Při stavbě Hatšepsutina zádušní chrámu se nechal inspirovat sousedním, mnohem menším chrámem Mentuhotepa II., z něhož se však do dnešní doby nezachovalo víc než první terasa. Nejen, že byl Senenmut skvělým architektem, ale také vychovatelem dcery královny Hatšepsut. Snad proto se šuškalo, že prý byl i něčím mnohem víc. Kresba, kterou v podzemních, nepřístupných prostorách chrámu zanechali dělníci, kteří jej stavěli, zobrazuje dceru Hatšepsut Neferué se Senenmutem v jisté choulostivé situaci.

Mocná královna Hatšepsut, se chopila moci v roce 1479 př n. l. místo svého nedospělého nevlastního syna Thumóse III. Královna přikázala vztyčit nákladné obelisky v Amonově chrámu v Karnaku, dávala tím najevo, že její vládu posvětil sám bůh Amon. Nechala se korunovat jako egyptský král a svou moc opírala nejen o svého otce Thutmose I., ale i o řadu věšteb a zázraků, které měly v celé zemi potvrdit její nárok na trůn. Postupem času se začala oblékat jako muž a nosila falešný vous boha Usira jako symbol královské moci. Pro Egypt to byla doba hospodářského rozkvětu.

Pozdější největší válečný faraon Thutomós III. své maceše nikdy neodpustil a snažil se po její smrti vymazat veškeré zmínky o její vládě. Jméno královny Hatšepsut bylo po její smrti důsledně vymazáno jak ze seznamu egyptských vládců, tak ze všech chrámů, obelisků, soch a kaplí, které postavila. Nicméně mumie slavné královny musela být schována před hněvem jejího nástupce a byla objevena náhodou teprve v roce 2007 a pak ještě trvalo, než byla správně identifikována. Jako královna vystupovala v mužské i ženské roli, ale vždy byla potřena vonným olejem, který byl nejen vůní, ale i symbolem moci a bohatství. (Zdroj: 100+1)

Vousatá královna Hatšepsut

Takto prý královna Hatšepsut vypadale bez vousů.
Když ji porovnáte s mumií (viz obr. nahoře), podobnost je naprosto jasná. 


Komentáře

1 Coreydiund Coreydiund | E-mail | Web | 18. března 2018 v 19:36 | Reagovat

Nicely put. Thank you!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.