Jagellonci v Čechách

8. března 2010 v 20:19 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Za vlády Jagellonců vznikla první mapa Čech, jejím autorem byl Mikuláš Klaudián.Jagellonci se dostali na český trůn roku 1471 v osobě nejstaršího syna polského krále a litevského velkoknížete Kazimíra IV. Jagellonského Vladislava a vládli zde až do roku 1526, kdy Vladislavův bezdětný syn Ludvík zahynul v bitvě u Moháče proti osmanským Turkům.

Památná bitva u Moháče 1526

Jagellonci byli panovnickou dynastií pocházející z Litvy (velkoknížata). Dále vládli v polském království (1385-1572), v českém království (1471-1526) a v uherském království (1490-1526). Prvním známým vládnoucím členem dynastie byl litevský velkokníže Gediminas. Česko-uherská větev rodu vymřela po meči roku 1526 Ludvíkem Jagellonským, polsko-litevská v roce 1572 Zikmundem II. Augustem.

Vzhledem k historii rodu je jméno Jagellonci zavádějící, neboť se odvozuje až od Vladislava II. Jagella, který však nebyl zakladatelem rodu, pouze prvním členem, který dosedl na polský trůn. Proto se tak často označují jen jeho potomci, nikoliv příslušníci dalších linií, pocházejících od starších členů rodu. Původ rodu je nejasný, někdy se odvozuje od ruského knížete z rodu Rurikovců Rostislava z 12. století.

Jagellonci měli tendenci mít děti v pozdním věku, což oslabovalo jejich dynastický potenciál ve srovnání s jinými rody té doby. Sám Vladislav Jagello se narodil zřejmě až po otcově šedesátce. Dynastie vlastně v mužské linii vymřela během čtyř generací od svého zakladatele Jagella. Tyto čtyři generace ovšem vydržely po dvě staletí.

Někdy se ženy jagellonského rodu vdávaly relativně staré. Kateřina Jagellonská, manželka Jana III. Švédského, byla o 11 let starší než její manžel a nevdala se před svou třicítkou. Své děti porodila ve věku 38, 40 a 42 let. V tomto směru jsou Jagellonci velmi netradiční dynastií.
Dodnes žije několik knížecích rodin, pocházejících od starších členů rodu, předcházejících krále Vladislava Jagella. Patří mezi ně například Czartoryští, Golycinové a další. (Zdroj: Wikipedie)

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.