ŠANGHAJ - hostitelské město světové výstavy EXPO 2010

31. března 2010 v 13:25 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA
san map

Šanghaj (Shanghai) odedávna sloužila Číně jako brána do okolního světa, místo, kde se uhrančivým způsobem stýkaly a mísily kultury. Právě cizincům vděčí rybářské městečko uprostřed rýžových polí za to, že se během 19. století proměnilo v symbol luxusu, poživačnosti a módy.

sn

V minulém století sice Šanghaj významem na pár desetiletí zastínil Peking, v posledních dvou dekádách si ovšem město dobývá ztracený statut zpět. S přídomkem nejdynamičtější metropole současného světa a s ambicí proměnit se brzy v ekonomické, finanční, obchodní a dopravní centrum planety.

Tato čínská východní provincie je rozdělena na 19 departmentů na úrovni krajů. Ideální geografická poloha při ústí řeky Jang-c´-ťiang do Východočínského moře umožnila městu vybudovat jeden z největších světových přístavů. Šanghaj se rozkládá se na 6 340 kilometrech čtverečních a s více než 13,5 miliony stálých obyvatel je nejlidnatějším městem v Číně. Podle demografických odhadů se ovšem skutečný počet rezidentů pohybuje až kolem 17 milionů. Navíc díky neustálému přílivu migrantů z ostatních částí země nepřestává populace narůstat.

4h

Šanghaj představuje "novou Čínu", otevřenou zahraničním investicím. A jako taková miluje vlastní rekordy a primáty. Návštěvníky z letiště do centra města za pouhých osm minut dopraví magnetický vlak Maglev, který je nejrychlejším traťovým vozidlem v pravidelném provozu na světě. V listopadu 2003 dosáhl rekordní rychlosti 501 kilometr v hodině (standardní provozní rychlost je 430 km/h). Dráhu, kterou postavili v prvních letech nového století němečtí konstruktéři, se i přes obrovské náklady (jeden kilometr dosavadní tratě vyšel na 36 až 48 miliónů dolarů) chystá čínská vláda prodloužit do obou směrů o dalších dvě stě kilometrů. Do začátku konání EXPO 2010 by se délka železničních tratí ve městě měla rozrůst na 400 kilometrů, přičemž by měly být schopné přepravit přes 5 milionů pasažérů denně.

san vl

Jen pár dní po skončení letních Olympijských her 2008 byla v šanghajském finančním centru zvaném Pudong slavnostně otevřena nejvyšší budova v Číně. World Financial Center je 101poschoďový mrakodrap vyrůstající do závratných 493 metrů z míst, kde se ještě před 15 lety rozprostíraly malarické mokřiny. Nejvyšší patro nabízí unikátní vyhlídku z proskleného tunelu.

san w

Další prvenství si Šanghaj připsala v květnu 2008. Po čtyřleté výstavbě Čína právě zde, nad zálivem Chang-čou, otevřela nejdelší most nad mořem na světě. Kolos dlouhý 36 kilometrů spojuje pětimilionovou průmyslovou zónu Ning po a Šanghaj. Šestiproudá dálnice zkracuje vzdálenost mezi oběma strategickými přístavy o 120 kilometrů. V budoucnu by tak měla cesta trvat 2,5 hodiny namísto současných čtyř. Vůbec poprvé se na financování obřího veřejného projektu v Číně podílel také soukromý sektor, a to z 30 procent.

san m

Hodnocení kvality života v nejlidnatější čínské metropoli se ovšem liší. Americký vydavatel turistických průvodců Lonely Planet zařadil Šanghaj mezi desítku nejmódnějších měst světa pro rok 2008. Naopak v žebříčku společnosti Reader´s Digest, která světové aglomerace hodnotila podle koeficientu obyvatelnosti, se Šanghaj spolu s Pekingem a Bombají ocitla mezi nelichotivou trojicí měst, v nichž se žije nejhůř. Důvodem je především dusivý smog. (Zdroj: czexpo.com)

san sm
Šanghaj se smogem
san smn
Šanghaj bez smogu
san 1
san3
san4
san5
san6

Český pavilon na EXPO 2010 klikni ZDE

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.