Tajemné obrazce na planině Nazca

5. března 2010 v 18:45 | Aťan |  MUZEA doma i ve světě (sbírky, knihovny ad.)
Tajemství již odpradávna lákala obyvatele většiny národů. A na planině Nazca jich je skutečně požehnaně. Na ohromné ploše tu je rozmístěno množství mystických obrazců a přesných geometrických čar, které pletou moderním vědcům a badatelům hlavy. K vidění je tu například 45 m pavouk nebo kondor s rozpětím křídel 120 m.


Nazkánské linky (nebo také geoglyfy) se rozprostírají na ploše 520 kilometrů čtverečních v pouštní krajině jižního pobřeží Peru. Geoglyfy jsou reprezentovány stovkami bezchybně přímých čar, obrovitými obrazci a kresbami zvířat, nad jejichž velikostí se dá pouze obdivně pokývat hlavou.

Všechny obrazce, čáry a figury vznikly stejným způsobem - odkrytím zvětralého povrchu hornin. Stačilo tedy kopat do hloubky 20-25 cm, kde se již nacházel světlý vápencový podklad. Co ale vědce zaráží, není technologie, nebo nástroje, kterými byl zvětralý vulkanický povrch odstraněn. Otázkou je, jak dokázali staří Nazkánci dodržet tu neuvěřitelnou geometrickou přesnost, když nemohli své výtvory pozorovat ze vzduchu.

Existuje mnoho teorií vzniku obrazců, ale většina důkazů poukazuje na to, že tvůrci podivných obrazců byli indiáni kmene Nazca. Celkem je na planině Nazca rozeseto na 300 obrazců (z toho je 70 zřetelně viditelných). Ty se dají ještě rozdělit na přímé linie a figury. Největší koncentrace geoglyfů je v oblasti Pampy de Nazca.

Je až s podivem, jak dokázali staří Nazcové zachytit vše do nejmenších detailů. Například obrazec pavouka dlouhého 45 m. Ten pochází z rodu Ricinulei, který je jedním z nejvzácnějších druhů na světě. Žije pouze v nepřístupných oblastech amazonské džungle. Vyznačuje se jedním znakem - má prodlouženou jednu nohu s pohlavním orgánem, což je vidět pouze pod mikroskopem. Nikdo neví, jak se to mohlo staré civilizaci podařit, ale i tato podrobnost je bezchybně v obrazci zakomponována.

n4

Jinými známými obrazci na planině Nazca je obří kolibřík nebo gigantická opice, která je tvořena neuvěřitelně přesnými spirálami a je vysoká přesně 100 m. Na pevném podkladě se tu "vznáší" i kondor s rozpětím 120 m. Vyobrazená ještěrka je ještě o 60 m větší - měří 180 m. Dalšími zvířaty, která si vybrali staří Nazcové, byl had, lama a dokonce i člověk, nad jehož hlavou se vznáší svatozář. Tím vším se prolínají desítky přesných čar, trojúhelníků a geometrických obrazců. (Zdroj: Novinky.cz)

na m
n1
n2
n3
n5
n6
n7

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.