Tasmánie

5. března 2010 v 20:41 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA

Ostrov Tasmánie leží přibližně 240 km na jih od Austrálie (jeho státu Victoria) a má rozlohu přibližně 67 000 km čtverečních. Tasmánie je členským státem Australského svazu, který zahrnuje stejnojmenný ostrov, ostrov King a Furneauxovy ostrovy v Bassově průlivu.


Ostrov rádi navštěvují milovníci přírody, pěší turisté, lyžaři. Krajina je tu nesmírně rozmanitá - najdeme zde ledovcová pohoří, lesy a zvlněné zelené kopce. Nejvyšší nadmořská výška je 1 617 m, hornatý povrch je členěný krátkými řekami a jezery. Eukalyptové a jehličnaté lesy pokrývají téměř polovinu plochy ostrova. Dvě třetiny Tasmánie tvoří národní parky. Podnebí je mírné a vlhké.

V Tasmánii se vyskytuje mnoho rostlinných a živočišných druhů. Za zmínku stojí zejména ďábel medvědovitý, jediný dravý vačnatec. Nedaleko některých velkých tasmánských měst je možno vidět klokany a tasmánské čerty.

Mnoho domorodých lokalit je posvátných a veřejnost k nim nemá přístup. Jsou však místa, kde můžeme vidět ukázky domorodého umění, například na útesech v okolí Woolnorthu.

Ostrov pro Evropu objevil roku 1642 nizozemský mořeplavec Abel Tasman a nazval ji Van Diemenova země na počest guvernéra nizozemských východoindických držav. Roku 1788 byl obsazen Angličany a spojen s Novým Jižním Walesem. V roce 1804 poručík David Bowen se skupinou trestanců založil kolonii na březích řeky Derwent v zátoce Risdon Cove. V letech 1824 - 1836 viceguvernér George Arthur bojoval proti původnímu obyvatelstvu - Aborigincům. Ti byli v 19. století prakticky vyvražděni.

Roku 1825 byl ostrov prohlášen samostatnou britskou kolonií, v roce 1853 pak kolonií s plnou vnitřní samosprávou. V tomto roce také byl přejmenován na Tasmánii. Členským státem Australského svazu se stal v roce 1901.

Hlavním a současně největším městem Tasmánie je Hobart s přibližně 500 000 obyvateli. Další velká města jsou Launceston, Devenport a Burnie. Mají zajímavou historii a jsou rovněž východiskem pro výpravy do přírody.

V Tasmánii se těží rudy zlata, mědi, železa, zinku, wolframu a cínu, významný je též průmysl hutní, dřevozpracující, potravinářský a vlnařský. Ze zemědělství převládá chov ovcí, skotu a ovocnářství.

Tasmánie je ostrov s velkým turistickým ruchem především pro nádhernou přírodu a možnost aktivního odpočinku - je zde možno provozovat pěší turistiku v buši, výlety na lodích, rybaření, cyklistiku, vodní sporty. (Zdroj: Divy přírody)HOBART - hlavní město Tasmánie 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.