Bambusuril - objev světového významu z Brna!

2. dubna 2010 v 18:18 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE
Vědci z Masarykovy univerzity v Brně objevili novou sloučeninu, která najde uplatnění ve zdravotnictví, farmacii i v potravinářském průmyslu. Látka má tvar stonku bambusu a dokáže například přenášet léčiva v těle. Vědci ji nazvali bambusuril.

ba2

"Bambusuril je schopen vychytávat některé látky z roztoku tak, že je uschovává ve své schránce. Látka uschovaná v dutině bambusurilu může být pak dopravena na jiné místo, kde je ze sloučeniny uvolněna. Bambusuril tedy působí jako dopravník, který látku naloží a dopraví ji z jednoho místa na místo druhé," popsal princip objevu vedoucí výzkumného týmu Vladimír Šindelář z chemického ústavu přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Ve zdravotnictví by se tak dala sloučenina využít například pro diagnózu některých druhů onemocnění. Může také čistit odpadní vody nebo v lidském těle řízeně dopravit léčivo do místa působení.
"Příprava základního bambusurilu je jednoduchá. Výchozí sloučeniny i použitá rozpouštědla jsou navíc levná a dobře dostupná," dodala Fojtová s tím, že vědci nyní zkoumají, jak by se dala látka aplikovat.

Nová sloučenina je výsledkem pětiletého výzkumu ústavu chemie. Na Masarykově univerzitě ale není prvním objevem. Za uplynulých dvacet let škola podala 28 patentových přihlášek, z toho 11 v posledních pěti letech. Uspěla s 13 patenty, nejčastěji v oborech chemie, biologie a fyzika. (Zdroj: iDnes)


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.