Češi nejsou geneticky výhradně Slované

11. dubna 2010 v 10:34 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
g1a

Od roku 2006 bylo prováděno výzkumným oddělením laboratoře Genomac genetické mapování otcovských linií v české a moravské mužské populaci. Jednalo se o doposud nejrozsáhlejší mapování v České republice, jehož cílem bylo získat co nejobsáhlejší anonymní soubor mužských genetických profilů. A výsledek se dostavil: Češi nejsou geneticky výhradně Slované, spíše někde mezi Východem a Západem.

g1

V rámci prezentovaného výzkumu bylo analyzováno téměř 2000 nepříbuzných genetických profilů z různých regionů České republiky, jejichž nositelé dali souhlas s využitím pro genetický výzkum. Mgr. Jan Zástěra, vedoucí projektu GenoGraf a hlavní autor článku říká: "Výsledky našeho výzkumu ukázaly, že Českou republiku a její obyvatelstvo je možné charakterizovat jako geografický a současně i genetický střed Evropy. Potvrdili jsme předchozí domněnku, že naše populace je rozdělena mezi dvě hlavní linie původu: Východoevropskou a Západoevropskou." Ředitel společnosti Genomac RNDr. Marek Minárik k tomu dodává: "Musíme konstatovat, že klasický pohled na Čechy coby výhradně slovanský národ zcela neodpovídá realitě. Současně jsme vyvrátili i další klišé, když jsme experimentálně ověřili, že mezi mužskými obyvateli jednotlivých českých a moravských krajů nejsou z hlediska genetiky žádné měřitelné rozdíly."

Společnost Genomac zpřístupnila kompletní anonymní data vědecké veřejnosti v rámci veřejně přístupné evropské databáze YHRD (www.yhrd.org). Pro badatele z řad domácích i zahraničních genealogů je také otevřena Česká národní genografická databáze (www.genograf.cz) obsahující rozšířený soubor téměř 3500 profilů s možností vzájemného kontaktu mezi uživateli. (Zdroj: Science World)

g2
Dědičná informace člověka se skládá z 23 párů chromozomů. Podle některých genetiků vznikla opakovanou duplikací dědičné informace nižších živočichů.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.