Čeští vědci po zásluze v první lize

27. dubna 2010 v 13:28 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Česká vláda dnes podle ČTK schválila "Návrh na sjednání Dohody o výzkumných, vývojových, testovacích a vyhodnocovacích aktivitách". Po ratifikaci se čeští vědci budou moci účastnit projektů dosud vyhrazených pouze Američanům a desítce dalších zemí, třeba Velké Británii, Francii, Austrálii nebo Finsku.

Američané pojímají dohodu jako kompenzaci za radar, ale hlavně tuší v českých výzkumnících velký potenciál. Ostatně spolupráce už přinesla citelné výsledky. Třeba systém řízení letového provozu AgentFly z Českého vysokého učení technického v Praze.

lb
Bezpilotní letadlo

Využívají ho bezpilotní letadla americké armády hojně nasazovaná k monitorování i přímým útokům v Afghánistánu. "Jaké algoritmy Američané ve svých letadlech používají, to my už nevíme. Systém byl sice vyvinut pro bezpilotní letadla, ale samozřejmě má obrovské využití i v civilní dopravě," řekl už dříve MF DNES šéf katedry kybernetiky na ČVUT profesor Vladimír Mařík.

Koncem února přitom Američané v Praze otevřeli pobočku Úřadu pro námořní výzkum. Zatím nepodepsaná dohoda o spolupráci tomu nebránila. "Smlouva by nás postavila na úplně jinou rovinu a úroveň spolupráce. Výsledkem by bylo, že bychom od nich mohli získat i více peněz," vysvětlil už dříve MF DNES profesor Mařík z ČVUT. Unikátní české vědecké výsledky by rády získaly i další složky americké armády, navíc v ČR za zlomek zámořských nákladů. Výměnou nabízejí investice a přístup ke svým poznatkům. (Zdroj: iDnes)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.