Krásky z kmene Himba (Namibie)

2. dubna 2010 v 11:38 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA
him t
him t2
him map

Afrika se dosud zdá být nevyčerpatelnou pokladnicí různých kultur a národů, z nichž mnohé si do dnešních dnů z různých důvodů zachovaly primitivní způsob života a s tím související kulturu a tradice. Na rozdíl od jiných světadílů, je to v Africe často jen proto, že domorodí obyvatelé se přes veškeré snahy vlád jednotlivých zemí a přes dotace, které na tento program vyčleňují, civilizovat odmítají. Nechtějí. Nebudou. Tak je tomu i u jihoafrického kmene Himba, který žije v jižní Angole a severní Namibii. O kmeni Himbů (v jejich řeči se správně pro množné číslo používá předpona "ova", tedy Ovahimbů) je známo, že zde žijí krásní lidé (hlavně mladé ženy) vysokého vzrůstu.

Jejich ojedinělé a fascinující krášlení množstvím náramků, jizvovým tetováním a nošením velkých smrtelně jedovatých mušlí homolic okouzlí každého na první pohled. Himbky jsou celé potřeny červenou směsí a na sobě mají kromě ozdob pouze bederní kůži, která je také pomazána červení. Vlasy mají spleteny do dredů, které poté pomazávají silnou vrstvou červené hlíny, takže působí dojmem jakýchsi červených hadic, na jejichž koncích jsou načernalé roztřepené konce. Hlavu ještě zdobí dva kožené rohy z kravských uší. Na hrudi má každá Himbka zavěšenou  bílou homolici, čili jedovatou mušli, někdy ještě dozdobenou dalším páskem kůže. Kde je vzali tady uprostřed polopouště, daleko od moře? Můžeme se pouze dohadovat. Velkou zvláštností jsou kožené popruhy na zádech na nošení dětí, samozřejmě také natřené na červeno. Některé Himbky, zvláště ty mladší, chodí zcela nahé, jinak si na kožený pásek zavěšují kratičké pruhy kůže před choulostivá místa. Děti běhají po vesničkách nahé s výjimkou ochranných voodoo náramků a přívěsků.

Himbové jsou animisté a součástí jejich života je silné voodoo. To vědí i zdejší misionáři, kterým se za žádnou cenu nedaří Himby obléknout a naučit chodit do kostela. Himbská animistická tradice je plná rituálních písní, tanců, zajímavých rytmů a bájí o všemocném náčelníkovi ve světě zesnulých. Jako pastevci se Himbové zabývají hlavně chovem dobytka. Živí se mlékem, tvarohem, kukuřicí a někdy také kozím nebo hovězím masem. Při nejrůznějších rituálech obětují býky, které potom samozřejmě spořádají. Patří do skupiny národů Banti i jejich jazyk má bantuské kořeny. (Zdroj: Africké ozvěny)

Fota: Wiliam Drnek
h1
h4
h5
h9
hhin15
h11
h10
h12
him16
h3
h2
h13
h14
h7
h8
 


Komentáře

1 Jirka Nový Jirka Nový | E-mail | 13. února 2011 v 1:48 | Reagovat

Dobrý den,

můžete mi prosím poslat video z Namibie, na Vašich stránkách je smazáno.

Díky

2 Aťan Aťan | 13. února 2011 v 19:09 | Reagovat

[1]: ...asi tu video dlouho nevydrží, jsou nedůtkliví :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.