Proč Češi nenáviděli knížete Metternicha?

14. dubna 2010 v 11:50 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Klemens Wenzel Nepomuk Lothar kníže Metternich-Winneburg-Ochsenhausen, vévoda z Portelly (15. května 1773 Koblenz - 11. června 1859 Vídeň) byl rakouský šlechtic, politik a diplomat. Kníže Metternich řídil rakouskou zahraniční politiku téměř čtyřicet let (1809-1848). Vzhledem k Čechům - BOHUŽEL!

Klemens Wenzel von Metternich

Byl absolutně konzervativní. Myslel si, že Rakousko už svého vrcholu dosáhlo v minulosti a že je proto potřeba současné podmínky udržet. Každá změna pro něj zaváněla reformou a tím pádem i revolucí, prostě vstříc ke světlým včerejškům. Metternich se domníval, že počátkem revolucí jsou vždy tajné spolky prosazující změny. Proti nim bojoval nasazením armády špionů a omezením svobody slova. Za jeho působení se Němci příliš povyšovali nad Čechy, ač v českých zemích byli v menšině.

Metternichův konzervatismus se projevil také v roce 1835, kdy po Františkovi II. prosadil na trůn retardovaného císaře Ferdinanda I. Měl legitimní nárok na trůn, ale místo něj mohl vládnout kterýkoliv z jeho schopnějších bratrů. V roce 1848 došlo k nepokojům ve Vídni, protože stát byl zkorumpovaný a v hospodářské krizi (podobně jako dnes?). Povstání vedli studenti, kteří požadovali odstranění Metternicha. Ten se lekl a sám raději emigroval do Anglie. Císař Ferdinand I. přislíbil ústavu a okamžitě zavedl základní svobody.

Rakouský císař, český a uherský král etc., Ferdinand I. Dobrotivý

Toho okamžitě využili čeští intelektuálové, kteří sepsali petici se třemi základními okruhy požadavků: jazykovými, státoprávními a liberálními. Do dějin petice vešla pod názvem Svatováclavský výbor. Tímto de facto dotvářel nový český národ. Němci byli v Čechách sice v menšině, ale byli bohatší a vyspělejší. Češi byli v jejich očích pouze chudí sedláci, na naše nároky se dívali spíše s posměchem.

České snahy zatím nevyvolávaly s Němci žádné konflikty. V této době odeslal Palacký do Frankfurtu odmítavý postoj k Velkoněmecké koncepci sjednocení Německa. Tím se ukázalo, že Češi jsou ve svých snahách sebevědomí a to vyvolalo u Němců hněv. Korunu tomu všemu nasadil František Palacký, když se veřejně přihlásil ke svému slovanství. Pro Němce to byl šok, když císař navíc na české požadavky přistoupil.

byl český historik, politik, spisovatel a organizátor veřejného kulturního
a vědeckého života v soudobé Praze. Je považován za zakladatele moderního
českého dějepisectví, má přezdívku otec národa. VÍCE ZDE

V červnu 1848 byl do Prahy svolán Slovanský sjezd, na kterém byl deklarován austroslavismus - tedy záměr slovanských národů setrvat pod křídly Rakouska. Na sjezdu se sešly všechny slovanské národy sdružené v monarchii. Během sjezdu došlo k potyčce v Celetné ulici, při které zahynula manželka generála Windischgrätze. Prahou se rozšířil strach z reakce a v ulicích se začaly objevovat barikády. Generál Windischgrätz nechal povstání rozstřílet děly. (Celý článek na Wikibooks)

Barikáda v Karlově ulici při povstání r. 1848


 


Komentáře

1 Gabriela Šemíkovà Gabriela Šemíkovà | E-mail | 9. srpna 2017 v 4:04 | Reagovat

Prosím opravte jméno na: Windischgrätz

2 Aťan Aťan | 21. února 2018 v 7:29 | Reagovat

[1]: díky - opravím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.