Skalisté hory - ROCKY MOUNTAINS

2. dubna 2010 v 22:44 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA

shm2

Skalisté hory (dnes se používá název Skalnaté hory), anglicky Rocky Mountains, též Rockies, je pohoří v Severní Americe, které tvoří východní část horského systému Kordiller. Pohoří se táhne v délce zhruba 4800 km od severoseverozápadu k jihojihovýchodu, z Britské Kolumbie v Kanadě do Nového Mexika v USA. Nejvyšší horou je Mount Elbert (4401 m) ve státě Colorado. (Kalifornská Mount Whitney je se 4421 metry vyšší než Mount Elbert, ale nachází se v pohoří Sierra Nevada, které se do Skalnatých hor nezařazuje.) V kanadské části Skalnatých hor je nejvyšší horou Mount Robson (3959 m). Ve Skalnatých horách se nachází mnoho národních parků, mimo jiné i nejstarší národní park světa Yellowstonský národní park.

Dne 24. července 1832, Benjamin Bonneville provedl první kolonu povozů přes Skalnaté hory, stalo se tak wyomingským Jižním průsmykem (en:South Pass).

Pohoří bylo vyvrásněno během Laramického vrásnění (en:Laramide orogeny) před 70 až 30 milióny let. Poté, co narostlo do výšky současných Himálají, začala se západní část Severní Ameriky roztahovat a napínat, takže začala vznikat hrásťová pohoří a mezi nimi příkopové propadliny.

Ve Skalnatých horách pramení řeky Arkansas, Athabasca, Colorado, Columbia, Fraser, Liard, Kootenay, Missouri, Peace, Platte, Rio Grande, Severní Saskatchewan, South Saskatchewan River, Stikine, Snake River, Yellowstone, Yukon a mnoho dalších. Vody řek ze Skalnatých hor jsou odváděny do tří oceánů: Tichého, Atlantského a Severního ledového. (Zdroj: Wikipedie)

Mount Elbert 2x
sh2
sh3

Mount Robson 2x
sh4
sh5

Národní park Rocky Mountains
sh6a
sh6
sh7
sh9
sh10
sh11
sh12
sh16
sh17
sh19
sh18
sh15
sh20
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.