Smrtící krása masožravých rostlin

17. dubna 2010 v 17:32 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

Masožravé rostliny nalákají důvěřivý hmyz do smrtelných pastí a pak zhltnou jeho tělo. Na rostlinách požírajících živočichy je něco nádherně znepokojivého. Dokonce ještě slavný švédský přírodovědec Carl Linné této myšlence nevěřil a tvrdil, že rostliny hmyz pustí. Dnes už ale s jistotou víme, že rostliny dokáží strávit dokonce žábu nebo krysu a enzymy masožravek jsou natolik silné, že proniknou vnější kostrou hmyzu. Rostliny si pak vezmou živiny z těla kořisti.

Masožravé rostliny (někdy se jim říká hmyzožravé rostliny) jsou rostliny, které získávají více či méně živin (ale ne energii) tím, že chytají drobné živočichy, prvoky a zvláště pak hmyz. Masožravé rostliny obvykle rostou na místech, kde je půda velmi chudá na živiny. Vyskytují se tedy například v kyselých bažinách a v chudých písčitých a kamenitých oblastech. Často se uvádí, že si masožravé rostliny vyvinuly tento neobvyklý způsob výživy kvůli nedostatku dusíku v těchto půdách, ale hlavním limitujícím činitelem pro ně jsou spíše některé těžké kovy nutné pro správnou funkci enzymů.

Byl to Charles Darwin, který v roce 1875 napsal první velké pojednání o masožravých rostlinách. Na jeho počest byla po něm pojmenována česká společnost pěstitelů masožravých rostlin - Darwiniana.

m2
Rosnatka Drosera regia

m2a
Lákadlo pro žíznivý hmyz napodobující kapky rosy.

m3
Tropická šprlice

m4
Mucholapka podivná

m5
Šváb zapadl do láčky Sarracenia flava

m6
Květy visí jako lampiony, Sarracenia
Fota: Helene Schmitzová - National Geographic 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.