Snímky z Marsu

1. dubna 2010 v 20:26 | Aťan |  VESMÍR

m1a

Kosmické sondy nám dnes a denně posílají úchvatné snímky Marsu z jeho oběžné dráhy i přímo z povrchu. Kdysi přitahovala rudá planeta pozornost člověka díky možné přítomnosti života a domnělým kanálům. Existenci vodních kanálů sice definitivně rozprášily kosmické sondy, přítomnost života v minulosti nebo dokonce současnosti nevyloučili vědci dodnes.

Pilotovaná výprava ke čtvrté planetě Sluneční soustavy je v nedohlednu, a tak jsou kosmické sondy jedinými návštěvníky tohoto tajuplného světa. Na oběžné dráze okolo Marsu operují tři kosmické sondy. Na povrchu pak najdeme dvě americká vozítka.

Zlatým a tučným písmem se do historie kosmonautiky zapíší vozítka Spirit a Opportunity, která přistála na povrchu Marsu v lednu 2004. Spirit přistál 4. ledna 2004 v oblasti kráteru Gusev, jeho kolega Opportunity dosedl 25. ledna 2004 do regionu Meridiani. Podle původních plánů měla vozítka pracovat 3 měsíce. Realita je však taková, že Spirit ukončil svou spanilou jízdu kvůli technickým problémům s podvozkem teprve nedávno a Opportunity se zaťatými zuby pokračuje ve výzkumu Marsu i nadále a na svém kontě má už 20 ujetých kilometrů.

Kosmické sondy na oběžné dráze nalezly v některých oblastech Marsu stopy vodního ledu jen několik centimetrů pod povrchem. V létě roku 2007 se k rudé planetě vydala sonda Phoenix, aby tyto teorie potvrdila. K přistání došlo 25. května 2008 nedaleko severního pólu Marsu. Phoenix pracoval na povrchu rudé planety do počátku listopadu 2008 a stopy vodního ledu se mu skutečně podařilo prokázat. (Zdroj: National Geographic)

m1
Fascinující počítačový model části kráteru Mojave, který má průměr 60 km. Nalezneme ho v oblasti Xanthe Terra asi 7° severně od rovníku.

m2
Detailní pohled na písečné duny.

m3
Kosmické sondy odhalily v atmosféře Marsu metan. Nad jeho zdrojem se však vznáší otazníky. Má metan biologický původ a je tedy důkazem současné nebo nedávné přítomnosti života na Marsu? Vysvětlením může být i vulkanická činnost. Jedna z vyhaslých sopek je i na tomto snímku.

m4
Povrch Marsu na záběrech z vozítka Spirit.

m5
Zelený mys (Cape verde) je okrajem kráteru Victoria, který zkoumalo vozítko Opportunity.

m6
Na snímku ze sondy MRO je vidět kráter Victoria. Jeho průměr se odhaduje na 730 metrů.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.