Vulkán Eyjafjallajökull na Islandu zuří...

18. dubna 2010 v 18:16 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA

s1

Vulkán, nacházející se přibližně 120 kilometrů východně od hlavního městě Islandu Reykjavíku, se probudil poprvé po dvou stech letech 21. března 2010. Na chvíli se uklidnil 12. 4. a nová erupce z rána 14. 4. vrhla do výšky jedenácti kilometrů obrovské množství sopečného prachu. Ten se rychle rozptýlil nad Atlantikem. Vzhledem k tomu, že se oblak dostal i do troposféry a spodní vrstvy stratosféry, mohou prachové částice nad Zemí zůstat  i několik měsíců. Letecká doprava v Evropě zkolabovala a Islanďané se obávají nejhoršího - sopečné tmy.

s2
Foto: Reuters


Značný vliv na život v celé Evropě měl i výbuch jiné islandské sopky před více než 220 lety. Při erupci vulkánu Laki 8. června 1783, která je někdy považována svými dopady za nejtragičtější výbuch sopky v historii, zahynula jen na Islandu čtvrtina obyvatel a další desetitisíce v Evropě. Exploze zapříčinila jednu z největších klimatických katastrof minulého tisíciletí.

Sopka na jihu Islandu byla aktivní osm měsíců (až do února 1784), během kterých se uvolnilo na 15 km krychlových lávy a na 500 miliónů tun sopečných plynů, převážně v podobě sloučenin síry. Během následujících několika let zažila velká část severní polokoule znatelné ochlazení, což vedlo k neúrodě a propuknutí hladomoru na Islandu, ale také ve velké části Evropy. Jejím důsledkem byly pravděpodobně i povodně v Praze v roce 1784.

Léto v roce 1783 bylo na spoustě míst nejchladnější za posledních 500 let, celkové průměrné teploty klesly o 1,3 °C a nižší teploty vydržely i další tři roky. V létě panovala velká vedra, zimy byly studenější a úrodu často ničilo krupobití.

A na co se můžeme "těšit" tentokrát? Islandská sopka už způsobila v letectví větší škody než teroristické útoky v USA v roce 2001. Tvrdí to Mezinárodní organizace pro civilní letectví. Od čtvrtka bylo zrušeno 30 tisíc letů a každý den, kdy Evropa nelétá, ztráta roste o 3,7 miliardy korun. Pokud budou letecké linky zrušeny i v dalších dnech, krutě to pocítí především světový obchod, který je na letecké dopravě závislý. To logicky povede ke zdražení zboží i služeb. A o klimatických změnách můžeme zatím jen spekulovat, protože sopka ještě zuřit nepřestala. Je otázka, zda neprobudí i svoje nedaleké sousedky...

Další video sopky Eyjafjallajökull z 20. 4. 2010

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.