


[1]: Děkuji za upřesnění, odstavec jsem opravil... i když pochybuji o "dobrovolné" podpoře od Václava IV. :)
:.) S Václavem to ale v říši nebylo tak zlé, jak se nám často předkládá tvrdým rezultátem "byl kurfiřty zbaven římského trůnu". K zoufalství jeho odpůrců v Německu to tím zdaleka neskončilo.
Jednak Ruprecht získal, včetně svého, pouze 4 kurfiřtské hlasy (Václav byl zvolen všemi 7) a nikdy, na rozdíl od Václava do doby rebelie rýnských kurfiřtů, nezískal všeobecnou podporu v říši. Oporou Václava byla zejména sebevědomá říšská města (zvláště ta sdružená ve Švábský a Rýnský svaz měst), zcela rovnocenná moci kurfiřtů a ostatních knížat. Silné pozice měl Václav i v Itálii, o čemž svědčí fiasko vojenské výpravy Ruprechta do Říma za císařskou korunou: jeho vojsko se rozprchlo po střetu s mocným milánským vévodou Viscontim, jehož do vévodské hodnosti povýšil právě Václav.
V roce 1410 Václav vlastně rozhodl, že římským králem nebude jeho bratr Zikmund, ale bratranec Jošt, když dal svůj hlas Joštovi, který tím získal 3 hlasy, proti pouhopouhým 2 hlasům v předchozí volbě Zikmunda. Přitom si Václav, běžně titulován i vzpurnou českou šlechtou "milosti ciesařská" u Jošta zajistil titul "staršího římského krále".
Stejnou podmínku musel akceptovat Zikmund, aby dostal od českého krále kurfiřtský hlas v nové volbě po smrti "mladšího římského krále" Jošta.
Papežové si Václava předcházeli a jeho hodnost římského krále respektovali (jako třeba Jan XXIII, pontifikát 1410-1415, známý z konfrontace s M. Janem z Husi).
[3]: p. Krysařík, bylo mi ctí, že jste se u mne na blogu stavil a v komentářích posunul laťku.
Díky za laskavá slova. Pro nás čtenáře tohoto webu je příjemné, že jde o živé stránky; jinde se sám sebe ptám, zda-li je webmaster stále mezi živými. ;)
Někdy si zagůgluji historické téma nebo osobnost (ale platí to i obecněji) a vyjíždí mi desítky příliš podobných textů, stránka za stránkou, kde se opakují zaužívaná schémata, ba i mýty; často doslovně. A vydolovat novou informaci nebo zdroj tvrzení je v řádu několika minut bez detektivního pátrání často nemožné. Takže za internet smysluplnější. :)
Nechci ovšem tvrdit, že Václava se nijak nedotkla volba Ruprechta, přišel třeba o značnou část výnosů berní a cel z říše. Ale akcentuji to, co mi v tom zjednodušeném "vyřízení" císaře Václava (jak jej nazývá jeden rakouský kronikář; nakonec mnoho římských králů nikdy nedosáhlo císařské korunovace a známe je jako "císaře") chybí.
Myslím, že se tady na webu i pod tímto článkem ještě objevím. :)
"Když se v roce 1409 sešel v Pise církevní koncil, uznal znovu Václava IV. za německého krále, aniž by se ale do konce života fakticky ujal vlády. Roku 1410 byl proti němu zvolen králem jeho bratr Zikmund."
Někdo někde napsal, že byl Zikmund zvolen "proti němu" (Václavovi) a internet do všude bezmyšlenkově přejímá. :)Zikmund byl římským králem zvolen 21.7.1411 s pomocí Václava IV pěti hlasy, poté, co zemřel římský král Jošt Moravský (i ten byl zvolen za podpory Václava potom, co se svou volbou neuspěl uherský král Zikmund).