Odkud startují raketoplány?

15. května 2010 v 10:25 | Aťan |  VESMÍR
r1
Letecký pohled na srdce startů raketoplánů na Floridě: v popředí montážní hala VAB, vzadu startovací rampy.

r3
Přeprava raketoplánu Endeavour na startovací rampu.

Startovací komplex 39B je přebudován pro potřeby testu nosné rakety Ares I, která má současné kosmické koráby nahradit. Ze startovací rampy sice může raketoplán odstartovat i nyní, ale jen s určitými omezeními. Na rampě např. nelze do nákladového prostoru raketoplánu nakládat užitečné zatížení, ale Endeavour neodstartoval k ISS s prázdnou. Na řadu tedy musel přijít přesun na "normální" rampu 39A.


----------ooo----------

Z Kennedyho vesmírného střediska se vydal na svou poslední misi raketoplán Atlantis. Ke stanici ISS vynese ruský modul Rassvet, po návratu na Zemi se jako první raketoplán odebere na odpočinek.

Atlantis byl prvním raketoplánem, který začal létat k ruské orbitální stanici Mir. Až se "tažný kůň", jak Atlantisu říkají pro práci, kterou odvedl, vrátí z posledního letu, čeká ho ještě záložní pohotovost - to kdyby se jeho bratříčci Discovery nebo Endeavour (ten je mimochodem smontovaný z původně náhradních dílů pro Atlantis) ocitli na oběžné dráze v úzkých.
Tak či tak, potom se Atlantis stane nejžádanějším a nejdražším důchodcem všech dob. Zájem o něj má jednadvacet muzeí. A cena je 29 milionů dolarů. Přes půl miliardy korun.

r2
Poslední start raketoplánu Atlantis k mezinárodní vesmírné stanici ISS.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.