Nejšikmější věž světa - Capital Gate v Abú Zabí

13. června 2010 v 12:21 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

ca
ca1

Oblast Abú Zabí je v poslední době ověnčena již mnoha superlativy a zdá se, že odvaha špičkových architektů a tučná konta developerů nemají konce. Roku 2010 přibyl další prim - nejvíce nakloněná budova světa.

Když se řeč stočí na téma "nakloněná stavba", jistě se každému jako první vybaví starobylá šikmá věž v Pise. Patří mezi architektonicky nejvíce diskutovaná stavitelská díla středověku. Stavitelé italské zvonice z roku 1173 plánovali klasickou vertikální věž, ovšem zasadili ji do velmi nestabilního půdního podloží. Během let a pokračující výstavby se ukázalo, že pouhé tři metry základů byly osudovou chybou.

pi
Šikmá věž v Pise - ve stupni sklonu odsunuta na druhé místo.

Po novodobých zásazích pro zajištění stability (jako například přidání masivních betonových bloků, které mají zadržet další sesuv), se sklon podařilo umrtvit na 3,97 stupních. Číslo je to malé, ovšem v poměru k výšce 55,86 metrů je to odchylka obrovská.

V žilách nového rekordmana Capital Gate koluje dubajská kuráž a současně pokořuje obdivovanou šikmou věž v Pise s náklonem 3,97 stupňů. Hodnota nového rekordu je stanovena na rovných 18 stupňů. To je více než čtyřnásobný sklon.

Pro tuto neobvyklou stavbu jsou nejdůležitější důkladné základy ze 490 sloupů zabořených až třicet metrů do zemského povrchu. Z nich vyrostla neuvěřitelně zhuštěná síť vyztužené oceli, kterou obalila 29 glazurovaných panelů ve tvaru diamantů. Každý z nich je unikátem, jelikož parametry všech jednotlivých dílců jsou v důsledku specifického zakřivení budovy odlišné. Odlesky pražícího slunce se lámou způsobem, který budí dojem tančící budovy. (Zdroj: Dream Life)

ca3
Dokončovací práce na Capital Gate v Abú Zabí.

Video - animace
abu
Pohled na město nedaleko Dubaje - Abú Zabí (Abú Dhabí)

Abú Zabí (Abú Dhabí) je hlavním městem a zároveň emirátem Spojených arabských emirátů. Jedná se o největší a nejbohatší ze 7 emirátů a zároveň zakládající emirát Spojených arabských emirátů v roce 1971. Emirát je situován na jihozápadní pobřeží Perského zálivu a zabírá plochu 67 350 km2. Město má 1 500 000 obyvatel.

Město má za sebou pestrou minulost zahrnující období, kdy bylo útočištěm pirátů. Od 60. let 20. století prošlo město závratnou přeměnou do moderního střediska se širokými bulváry, vysokými budovami. Ze starého města do dnešních dnů přežilo jen pramálo, výjimku tvoří Starý palác, který reprezentuje jednu z nejstarších budov postavenou nad pramenem. Poblíž města se nachází mezinárodní letiště.

Byly zde pořádány mezinárodní soutěže v letecké akrobacii Red Bull Air Race. Yas Marina Circuit měla premiéru ve formuli 1 na konci sezóny 2009. Okruh, který navrhl architekt Hermann Tilke, se nachází na Yas Islandu nedaleko města Abú Zabí. Okruh byl dokončen v průběhu roku 2009 a je součástí zábavního komplexu, ve kterém se mimo jiné nachází i Ferrari World. Okruh má celkem 21 zatáček. (Zdroj Wikipedie)

 


Komentáře

1 Šárka IV. Šárka IV. | E-mail | Web | 13. června 2010 v 19:56 | Reagovat

naprosto obdivuji šikmou věž v Pize, je to pro mě div, doufám, že nespadne ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.