Očista v posvátné řece Ganze

4. června 2010 v 17:13 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA

i1a
Padesát milionů hinduistů se během slavnosti Kumbhamélá rituálně očistilo v posvátné řece Ganze. Tři měsíce trvající rituál je vždy největším shromážděním lidí, které planeta zná. Letos se věřící sjeli do severoindického města Hardvár, ležícího v místech, kde Ganga opouští Himálaj a vlévá se do úrodných indických rovin.

Za zvuků divoké hudby se procesí šine k řece Ganze. V čele jednotlivých náboženských skupin jede vždy duchovní vůdce. Sedí na honosném trůně připevněném na koňském povoze, na valníku taženém traktorem, nebo dokonce na střeše mikrobusu. Věřící je nadšeně zdraví a náboženští předáci jim na oplátku házejí bonbony. Za vyzdobenými vozy důstojně kráčejí svatí muži, indičtí sádhuové. Jsou nazí, odění jen do svých dlouhých zcuchaných vlasů, tělo mají našedo natřené popelem z posvátného ohně.

Jejich cíl je Harkí Parí (Boží šlépěj), hlavní svatyně tvořená několika umělými kanály, kudy protéká voda posvátné řeky Gangy. Dnes je toto místo vyhrazeno jen jim. Je totiž den královské koupele, vrchol náboženské slavnosti. S duchovním nábojem shromáždění poněkud kontrastují kordony policistů, kteří usměrňují proud asketů směřujících k rituální očistě. Ostré hvizdy stovek a stovek policejních píšťalek dodávají rituálu nečekanou zvukovou kulisu. Konečně první řady sádhuů dospěly až ke schodům do řeky Gangy. Nadšeně se vrhají do studené vody.

Na Kumbhaméle, tedy slavnosti poháru, se do Hardváru sjeli, nebo spíše sešli, sádhuové z celé Indie. Obřad trvá tři měsíce a sádhuové tento čas tráví v rozlehlých stanových táborech, které vyrostly podél břehů Gangy. Tady mají vlivní náboženští vůdcové a sekty ležení, která tvoří celá stanová města. Nekorunovaným králem letošní Kumbhamély je guru s poněkud pitoreskním jménem Pilot Baba, vysloužilý vojenský pilot, který bojoval v indicko-pákistánských válkách. Záhy dospěl k osvícení a dnes je uznávaným spirituálním učitelem a šiřitelem míru a porozumění mezi lidmi. Kolem něj a jeho příběhu se shromažďují tisíce lidí. Množství příznivců ale nerozhoduje.

Náboženskou slavnost, která se koná jednou za tři roky, si nikdo nechce nechat ujít. "Celý rok žiji sám v horách, v Himálaji. Když přijde čas královské koupele, nemůžu chybět," říká Rahman Baba. Aby se mohl zúčastnit slavnostní koupele ve svaté řece, musel pěšky putovat stovky kilometrů, stejně jako ostatní sádhuové. "Kumbhamélá je něco výjimečného. Na jednom místě se vždy sejde mnoho svatých mužů, mnoho duchovních vůdců. Cítím tu obrovskou energii," vysvětluje Rahman Baba. (Zdroj: Lidé a Země)

i2
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.