Provokativní Jan Saudek

4. června 2010 v 21:51 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Není snad v Čechách fotografa, kterého by jedni milovali a druzí s takovou vervou zatracovali. On sám kritiky opovrhuje a oni mu nezřídka oplácejí stejnou mincí. V dějinách české fotografie se dosud neobjevila tak provokující osobnost. Provokuje svým chováním, názory a nakonec i fotografiemi natolik, že mnohým dělá potíže uvěřit v jeho upřímnost.

Nikdy nikde neprosil o žádnou výstavu, přesto je jedním z nejžádanějších fotografů. Nikdy nefotografoval nic jen proto, aby se uživil. Přesto, že v době před rokem 1989 byl pro české země oficiálně pouhým dělníkem, své fotografie vystavoval v zahraničí. V roce 1980 dostal za své fotografie poprvé tisíc dolarů, což byl v té době jeho celoroční plat dělníka. Dnes mají na světovém trhu jeho práce vysoké, až exkluzivní ceny.

V závěru roku 1990 byl vyznamenán francouzským rytířským titulem "Chevalier des arts et lettres", kterým se může chlubit jen nemnoho světových umělců. Přesto velmi napjaté vztahy mezi českou "odbornou veřejností" a příliš hubatým Saudkem vyústily v roce 1999 v jeho rozhodnutí uspořádat svou poslední výstavu fotografií s agresivním reklamním názvem "Sbohem, Jane". Nebyla zdaleka poslední...

s9
sa1
sa2
sa3
sa4
sa5
s5a
sa6
sa7
s8a
s8
s10
s11
s12
s13
s15
s17
s16
s14
sau
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.