BP - znáte větší dobytky? Asi ano, ale není jich moc...

10. června 2010 v 19:08 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

ro a
ro 1

Únik ropy z poškozeného vrtu firmy British Petroleum v Mexickém zálivu, který způsobil rozsáhlou katastrofu, není v oblasti jediný. Ropa uniká i z jiných vrtů. Ty poškodil hurikán Ivan před šesti lety. Uvedlo to americké ministerstvo vnitra.

Jde o vrty společnosti Taylor Energy, které poškodil sesuv bahna na mořském dně. Denně uniká do moře asi třetina jednoho barelu, tedy kolem padesáti litrů ropy. Pokud tento údaj platí pro celých šest let od hurikánu, do moře už uniklo kolem 100 tisíc litrů ropy.

A i když se nyní ropné společnosti British Petroleum daří z poškozeného ropného vrtu v Mexickém zálivu odčerpávat s každým dnem více ropy, skutečný objem mazlavé látky, která uniká do zálivu, bude asi daleko větší, než se předpokládalo. Vyplývá to z úterního prohlášení amerických vědců. Ti odhadují, že z vrtu uniká o třetinu víc ropy. Zvon, který specialisté BP umístili na odříznuté potrubí vrtu, odsál v pondělí 2,3 milionu litrů ropy, zatímco do úterního poledne místního času se mu podařilo odčerpat 1,25 milionu litrů.

Podle dosud zveřejněných odhadů vytéká do moře přibližně 2,25 až 4,5 milionu litrů ropy denně. Podle těchto údajů se společnosti daří odčerpat až polovinu této suroviny. Tým vědců, kteří mají za úkol zjistit rozsah ropné katastrofy, která je již nyní nejhorší v dějinách USA, ale odhaduje denní únik ropy na 3 až 6,8 milionu litrů.

Počet mrtvých ptáků a ryb prudce stoupá, katastrofa také tvrdě dopadá na rybáře v Louisianě. Ropa již zasáhla první pláže na Floridě, kde pomalu začíná hlavní turistická sezona. Čištění pobřeží a moře od ropy bude asi trvat do podzimu, náprava poškozeného životního prostředí potrvá léta. (Zdroj: iDnes)

ro6
ro 3
ro 2
ro5
ro 4
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.