V květnu r. 2013 se rozlučte se svým počítačem

11. června 2010 v 19:21 | Aťan |  VESMÍR

sl

Americká vesmírná agentura NASA varuje, že by elektronické i elektrické sítě na Zemi mohla v roce 2013 zničit extrémně silná solární bouře. Informoval o tom portál televize Fox News.

"Slunce se probouzí z hlubokého spánku. Očekáváme, že během několika let uvidíme mnohem silnější sluneční aktivitu," cituje Fox News astronoma NASA Richarda Fishera. "Bude to v době, kdy se naše přetechnizovaná společnost stala bezpříkladně přecitlivělou na sluneční bouře," řekl vědec.

Experti z NASA předpovídají, že první zásadní nárůst sluneční aktivity po mnoha letech bude v roce 2013. Podle nich v tomto roce Slunce ohrozí elektrické sítě, navigační systém GPS, elektronickou komunikaci a telefonní linky.

Obrovská erupce na Slunci způsobila na Zemi 1. a 2. září roku 1859 geomagnetickou bouři, která během několika hodin zkratovala telegrafní dráty a způsobila mnoho požárů komunikačních stanic ve Spojených státech i v Evropě. Bouře si pohrála s geomagnetickým polem planety. Polární záři tehdy lidé pozorovali až nad Římem, na Havaji či na Kubě. Příchod podobné bouře NASA předvídá v květnu roku 2013.

Experti NASA pracují na postupech, jak se solární bouři ubránit a neskončit v hluboké tmě. "Opakování událostí z roku 1859 by znamenalo mnohem silnější a možná i katastrofické ochromení společnosti a ekonomik," píše NASA na svém webu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.