Jak se skáče z Vesmíru na Zem?

18. července 2010 v 14:15 | Aťan |  VESMÍR
Přeletěl kanál La Manche, seskočil ze sochy Ježíše v Riu de Janeiru, vrhal své tělo z nejrůznějších mrakodrapů. Nyní chce zajít Felix Baumgartner (39) ještě dál. Ke čtyřicátým narozeninám si možná dá dárek v podobě volného pádu ze 36 kilometrů a jako třešničku na dortu překonání rychlosti zvuku 1 mach (1225 km/hod).

st

Zdá se vám to jako šílenost? Tak vězte, že máte pravdu. Nikdo totiž přesně neví, jak celý pokus dopadne. Z Baumgartnera se na několik minut stane pokusný králík. Před 50 lety seskočil ze dvaatřicetikilometrové výšky plukovník US Air Force Joseph Kittinger. Tomu ale nešlo o překonání rychlosti zvuku, ale o otevření dveří pro zkoumání vesmíru. "Mnoho lidí se pokoušelo zlomit tento rekord a mnozí to nepřežili. Věřím, že díky speciálním testům a přípravě tentokrát uspějeme," tvrdí veterán Kittinger. A jaký, že byl jeho rekordní seskok? "Šílená bolest, ztratil jsem cit v pravé ruce, která se mi zvětšila dvojnásobně," vypráví po letech o své zatím jedinečné zkušenosti.

Baumgartner, který 20. dubna oslaví čtyřicáté narozeniny, se o překonání jeho rekordu chce pokusit někdy na přelomu jara a léta. Celý projekt Red Bull Stratos se má uskutečnit nad Severní Amerikou. "Chci prostě posunout hranice lidských možností a chci to přežít," vysvětluje Rakušan svou motivaci. A přidává ještě jeden důvod. "Budoucí vesmírné projekty potřebují najít cestu, jak v případě nouze opustit loď ve velké výšce. Tato akce by NASA mohla pomoci," přidává vědecké vysvětlení pro svůj extrémní kousek Baumgartner, který v nadsázce tvrdí, že ve speciálním skafandru umí již jíst i zpívat.

Do stratosféry by jej měl vynést horkovzdušný balón naplněný héliem a následný pokus nebude trvat déle než pět minut. A poté všichni dostanou odpověď na klíčovou otázku: přežije ho?

ZAJÍMAVÉ INFORMACE

- Poletí v balonu, který bude od kapsle pro pilota po svůj vrchol měřit 145 m! 
- Ve výšce 36 km nad zemí z něj vyskočí a spustí se volným pádem k zemi nadzvukovou rychlostí 1300 km/h
- Ve chvíli, kdy vyletí 18 km nad zem, začne se mu vařit krev. Jeho neopren se nafoukne, tlak se obrovsky zvýší, každý pohyb jsou obrovská muka. 
- Dýchat bude z kyslíkové lahve. Nemůže se potit, jinak se mu orosí hledí skafandru. Neucítí ani nohy ani ruce. A kvůli helmě se nepodívá, jestli má otevřený padák. Proto bude mít na obou rukavicích upevněna zrcátka.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.