Dvě jména, o kterých se mluvilo a mluvit bude: Bill Gates a Warren Buffett

23. srpna 2010 v 18:30 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE
Bill Gates a Warren Buffett spustili pozoruhodnou kampaň. Vyzývají ostatní americké miliardáře, aby věnovali, nebo přinejmenším přislíbili in memoriam věnovat alespoň polovinu svého majetku na charitu. A slaví úspěch. V jejich VIP charitativním klubu jsou již čtyři desítky z nejbohatších  Američanů.

gat
Buffett a Gates....................................................Gates a Buffett

Samozřejmě, že se najdou hlasy typu: "Nakradli si, hajzlové!!! Teď raději mezi lůzu pustí ohlodanou kost dřív, než dostanou po hubě..." Pokusme se na novou vlnu takzvaného "filantrokapitalismu" podívat střízlivě (kdo z nás je toho momentálně ještě schopen :-)

Zpravidla se jedná o milionáře a miliardáře, kteří se již charitě dlouhodobě věnují. Bill Gates se svou ženou Melindou založily již před mnoha lety vlastní nadaci, Warren Buffett se v roce 2006 rozhodl 99 % svého majetku věnovat na charitu - a velká část jeho příjmů končí právě v nadaci Gatesových.

Charitativní organizace po celém světě mnohdy trpí jedním nešvarem: není dost schopných a  zároveň čestných manažerů.  Bez schopného vedení nadace, které si stanoví jasné a měřitelné cíle, se mnohé charitativní spolky stávají průtokovým ohřívačem peněz, kdy získají prostředky od dárců či jako státní dotace a rozdělí je neefektivním způsobem. Nikoli záměrně. Ale pouze proto, že neumí pracovat s lidskými zdroji ani s financemi. Z tohoto důvodu je velmi prospěšné, stane-li v čele nadace schopný manažer ... třeba typu Billa Gatese.

Bill Gates je filantrop. Není to poprvé, kdy o tom přesvědčil. V době, kdy se farmaceutické firmy vrhaly na vymýšlení chorob u bohaté klientely a profitovaly z léků na cholesterol, věnovala jeho nadace 168 miliónů dolarů na boj proti malárii, následovalo 60 miliónů na výzkum možností snížení rizika nákazy HIV u žen v rozvojových zemích, 900 miliónů na boj proti tuberkulóze, tři miliardy na základní péči o lidi z nejchudších oblastí světa. Teď Gates s Buffettem přicházejí s miliardářskou výzvou. Lidé k němu a jeho skupině upínají velké naděje. Věří, že dokáže odvrátit katastrofu, ke které s největší pravděpodobností směřuje moderní civilizace.

Pokud ale lidstvo razantně nezmění své chování na matičce Zemi, jen peníze nás nespasí. Současná krize není krizí finanční, je to krize hodnot a krize chování. Mýtus o neomezeném ekonomickém růstu na omezeném prostoru naší planety padnul.
 


Komentáře

1 Sio Sio | 27. prosince 2010 v 12:11 | Reagovat

Teď už zbývá je jen zabít... :-) Myslel jsem, že to chtějí věnovat hned.
Nemyslím si, že je to dáno jen krizí hodnot. Filantropové byli vždy, což je dobře, ale systémové problémy filantropie nevyřeší, stejně jako třeba sbírky na operaci konkrétního dítěte. Pomouhou tomu jedinci, ale ne všem, což je tak trochu loterie o život.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.