Jan Ámos Komenský - český smolař a génius

15. srpna 2010 v 18:46 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

k1
Jan Ámos Komenský
(1592 -1670)

Český pedagog, humanistický filozof, spisovatel, teolog, polyhistor a reformátor Jan Ámos Komenský se narodil 28. března 1592 buď v Uherském Brodě nebo v jeho okolí. Místo jeho narození není bezpečně známo a tak se pamětní deskou pyšní hned několik obcí.

Když bylo Janovi deset let, zemřel mu otec a dva roky na to mu umřela i jeho matka, a nedlouho po té zemřeli i dvě ze čtyř jeho sester na morovou epidemii.
V roce 1608 začal studovat na vyšší latinské českobratrské škole v Přerově a od roku 1611 na německých evangelických školách, nejprve na akademii v Herbornu, potom na univerzitě v Heidelbergu. Po skončení studií (1614) se vrací do Přerova jako učitel latiny. O 2 roky později byl vysvěcen na kněze Jednoty bratrské a po dalších 2 letech se ujal řízení bratrského sboru v severomoravském Fulneku. Odtud musel po bitvě na Bílé Hoře utéci, jako bratrský kněz se skrýval nejdříve na Moravě pak v Čechách.

Po roce ukrývání (roku 1622) mu na mor zemřela žena a jeho dvě děti, které zůstaly ve Fulneku. Komenský byl třikrát ženat, zemřela mu i druhá žena Marie Dorota Cyrillová.

Roku 1628 opustil vlast a odešel do exilu do polského Lešna. Po vypálení Lešna koncem dubna 1656, při kterém přišel o celou knihovnu i svůj majetek, se uchýlil do Amsterdamu v Nizozemí. Společníkem mu zde byl například slavný malíř Rembrandt van Rijn a se zhoršujícím se zdravím také čím dál častěji lékař Nicolaes (Mikuláš) Tulp (můžeme ho najít na Rembrandtově Anatomii dr. Tulpa).

V Amsterodamu vyvrcholila Komenského vědecká a literární činnost. Vydal asi 60 spisů, některé z nich už v předchozích letech (např. známý "Labyrint světa a ráj srdce" hned po Bílé Hoře). Z jeho pedagogických spisů je třeba uvést zejména "Svět v obrazech", "Školu hrou" a "Didaktiku".

Jeho celoživotní snahou bylo sjednocení veškerého lidského vědění na základě jeho zpřístupnění všem. Položil základy novověké pedagogiky:

1. stupeň - 0 - 6 let, škola mateřská, tj. výchova v rodině
2. stupeň - 6 - 12 let, škola národní s vyučováním v mateřštině
3. stupeň - 12 - 18 let, pro nadanou mládež - gymnázium, škola latinská
4. stupeň - 18 - 24 let, akademie, universita + 2 roky cestování po světě

Jan Ámos Komenský zemřel 15. listopadu 1670 v Amsterodamu a 22. listopadu je pohřben v Naardenu (20 km jihovýchodně od Amsterodamu). podrobnější článek ZDE

k2
k3

Další zajímavé české osobnosti:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.