Nejslavnější foto všech dob - "Svačina na traverze"

15. srpna 2010 v 2:15 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE
fot
Fotografie dělníků obědvajících na traverze rozestavěné budovy Empire State Building je jedním z nejslavnějších snímků všech dob. Doma jej má na plakátě neuvěřitelné množství lidí.

V roce 1930 se americký fotograf Lewis Hine vydal zachytit stavbu tehdy nejvyšší budovy světa - newyorského mrakodrapu, který dostal jméno Empire State Building. Fascinovala ho práce dělníků ve výšce kolem tří set metrů nad Pátou avenue.

Dá se říct, že on sám riskoval stejně jako dělníci, i když stál ve speciálně zhotoveném koši zavěšeném na jeřábu. Už předtím se ale tento fotograf dostával do nebezpečných situací, když například během 1. světové války dokumentoval práci amerického Červeného kříže v Evropě. Zajímaly ho i děti pracující v těžkých podmínkách amerického průmyslu a kritizoval krutost zacházení s nimi. Jeho fotografie využila organizace National Child Labor Comittee, která v první polovině 20. století bojovala proti práci dětí.

Lewis Hine vystudoval sociologii a nějakou dobu pracoval také jako učitel. Své žáky nabádal, aby fotografii využívali jako vzdělávací médium. Celý život se zastával těžce pracujících dělníků, kteří trpěli chudobou. Sám ale nakonec zemřel v roce 1940 ve svých 66 letech téměř bez prostředků. Jeho práce byla uznána až po smrti. Dnes vlastní Americká národní knihovna víc než 5000 jeho unikátních fotografi. (Zdroj: Blesk.cz)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.