Tony Judt - historik, který uměl říkat nepříjemné pravdy

21. srpna 2010 v 13:09 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE
Těžko bychom v dnešní Americe hledali lepší příklad "veřejného intelektuála", než byl historik, profesor na Newyorské univerzitě Tony Judt, který zemřel 6. srpna 2010 v New Yorku na následky amyotrofní laterální sklerózy, známé také jako Lou Gehrighova nemoc.

ju1
historik Tony Robert Judt *2. 1. 1948  + 6. 8. 2010

V říjnu minulého roku byla newyorská divadelní scéna Jack H. Skirball pro 700 lidí napěchovaná k prasknutí. Tony Judt se vyvezl na pódium na vozíku (s dýchací trubicí v nose) a šokovanému publiku oznámil: "Jsem paralyzovaný od krků dolů, a proto se zdržím přehnaných gest..." Ač mohl mluvit jen s pomocí umělé ventilace, přednesl zásadní přenášku. 

Přednáška kritizovala pravici i levici a závěrečné ovace vestoje nebraly konce. Zde je malá ukázka jeho myšlenek:

"Světová krize nalomila víru v zářivou budoucnost kapitalismu po jeho vítězství nad komunismem v roce 1989. Za posledních třicet let se v západním myšlení prosadilo přesvědčení, že hodnotu čehokoli lze vyjádřit v penězích, tedy jazykem globálního trhu. Krize však ukázala neudržitelnost tohoto kritéria. Známe dnes cenu věcí, ale nemáme potuchy o jejich hodnotě. Friedrich Hayek, nebo Joseph Schumpeter byli tak vylekaní fašismem, který k nim do Rakouska vtrhl, že přišli s nakažlivou ideou oslabení státu ve prospěch síly volného trhu. Tolik se báli dalších nástupců šíleného Hitlera... Ovšem anglický ekonom John Maynard Keynes měl z Británie opačné smutné zkušenosti. Dospěl k závěru, že společnost ohrožuje právě nepředvídatelnost a nejistota, kterou plodí volný trh, tudíž je třeba posílit stát a jeho vliv na stabilizaci ekonomiky.
Demagogové říkají davu, co si má myslet, a když se k nim vrací ozvěna jejich frází, tvrdí, že jen naslouchají hlasu lidu. Nedělejme si iluze, bohatí nechtějí to samé, co chudí. Kolik jsme ochotni platit za dobrou společnost? Bohužel nastává nová éra nejistoty, která tak děsila Keynese. I dnešní levice se ve svém myšlení přizpůsobila pravici a vzdala se morálních hodnot. Už ani ona se neptá, co je dobré a co je špatné, ale klade si otázky: Je to účinné? Je to produktivní? Toto myšlení odporuje lidské přirozenosti. Měli bychom do hloubky pochopit, co uráží náš smysl pro spravedlnost a pokoušet se o nápravu. Pokoušet se...  ale účinně a produktivně," řekl s úsměvem.

ju2

Ačkoliv Tony Judt působil především v Americe, byl Evropan. Narodil se ve Velké Británii, kde také získal vzdělání, především na univerzitě v Cambridge. K jeho původním zájmům patřily dějiny poválečné Francie, zejména její intelektuální život. Po roce 1989 se zaměřil na změny ve východní Evropě. Naučil se i obstojně česky. Už předtím ale spolupracoval s některými českými disidenty.

Je autorem mnoha knih, u nás nedávno vyšlo jeho monumentální 888stránkové dílo "Poválečná Evropa". V této obsáhlé knize mimo jiné poukazuje, že se Západ příliš rychle oddělil od hrůz minulého století, a tak byl s to ospravedlnit válku v Iráku nebo bez protestů přijmout mučení vězňů.
"V roce 1989 jsme, s nekonečnou sebedůvěrou a nedostatečnou sebereflexí, nechali 20. století za sebou a vydali se drze do dalšího, chráněni závojem polopravd sloužících našemu vlastnímu zájmu: triumf Západu, konec dějin, unipolární americký svět, neodvratný postup globalizace a svobodného trhu. Myslím, že než abychom před 20. stoletím prchali, potřebujeme se vrátit a podívat se na něj pečlivěji. Potřebujeme znovu, nebo možná vůbec poprvé pochopit, jak válka brutalizuje vítěze i poražené. Pochopit co se stane s námi, když jsme při bezhlavém vyhlašování válek bez dobrého důvodu, vybízení k nafukování a démonizování svých nepřátel jen proto, abychom odůvodnili válku a její nekonečné pokračování. A možná bychom se mohli našich budoucích vůdců zeptat: ´Tati (ale klidně to může být i máma), co jste udělali pro to, abyste odvrátili válku?"

Do tisku v češtině by měla zanedlouho přijít i jeho poslední kniha "Zle se vede zemi".

Pár dní před svou smrtí řekl: "Myslím, že jsem si život neužil tolik, jak jsem měl - byl jsem příliš zaměstnán přemýšlením o něm... teď si užívám to přemýšlení," dodal ironicky.

pov

Jedinečná práce na téma moderní Evropy přehledně zachycuje jak celkový vývoj Evropy tak i protikladné zkušenosti Evropanů na Východě a na Západě. Nabízí pochopení smyslu moderní evropské historie a identity, tedy toho, jaká Evropa je a jaká byla. Časově je dovedena až po válku v Iráku a volbu papeže Benedikta XVI.
V roce 1945 byla Evropa na kolenou. Značnou část evropských zemí těžce postihlo válečné ničení, masové vraždění, letecké bombardování a rozvrat. Prakticky celá východní polovina kontinentu upadla pod sovětskou nadvládu, takže jednu totalitu tam nahradila druhá. Dnes už Sovětský svaz neexistuje a enkláva demokratických států Evropské unie v současnosti sahá až k hranicím samotného Ruska. Příběh vzkříšení Evropy, která povstala z trosek; příběh sestupu a pádu sovětského komunismu a vzestupu Evropského společenství a Evropské unie; příběh konce evropských říší a obtížného a proměnlivého vztahu Evropy k válečné minulosti a ke dvěma supervelmocím, které jej vymezují, Rusku a Americe. Jasně a přehledně zachycuje jak celkový vývoj Evropy tak i protikladné zkušenosti Evropanů na Východě a na Západě.

Poznámka autora blogu: Smekám před vámi, pane Judt.
 


Komentáře

1 Portulaca Portulaca | Web | 9. září 2016 v 6:14 | Reagovat

sms online půjčky :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.