Z Čechů nejslavnější VÁCLAV

18. srpna 2010 v 11:14 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Nebojte se, není to ani Havel nebo Klaus. S velkou převahou vyhrál SVATÝ VÁCLAV.

Svatý Václav (asi 907 - 28. září 935) byl český kníže a světec, který je považován za hlavního patrona české země. Ve starší literatuře se často udává rok jeho smrti 929, většina soudobých vědců se ale již kloní k roku 935. Svatý Václav je jedním z nejoblíbenějších českých svatých, patron české země, mučedník, postava, jejíž tradice sehrála velmi důležitou úlohu v emancipaci českého státu a přemyslovské dynastie v rámci křesťanské Evropy.

Kníže Václav byl synem knížete Vratislava a zřejmě jeho jediné manželky Drahomíry, která byla dcerou knížete Havolanů (polabští Slované). Jeho prarodiči byli první historicky doložený přemyslovský kníže Bořivoj I. a jeho žena svatá Ludmila.

Svatý Václav má mnoho soch,
ale ta nejslavnější stojí v Praze na Václavském náměstí

Václavova obliba je daná dlouhou církevní tradicí, později byla posílena obrozeneckými potřebami. Kult, ke kterému se nakonec obrátil i samotný Boleslav, se začal výrazně projevovat od druhé poloviny 11. století.

Vyzdvihovanými přednostmi jsou: zbožný a mravný život, horlivost pro čest a slávu Boží, péče o rozšíření křesťanské víry v celém národě, stavba četných křesťanských kostelů, častá návštěva bohoslužeb, všestranné konání skutků milosrdenství a lásky. Václav ctil svou matku, pečoval o chudinu, nemocné a sirotky, poskytoval přístřeší a pohostinství pocestným a cizincům a netrpěl, aby se komukoliv stala křivda, byl osobně statečný, výborný jezdec na koni. Podle pověsti to byl právě on, kdo v zemi také zavedl tradici pěstování vína. Toto vše se dle tradice událo v období mezi jeho 18. a 22., resp 28. rokem života až do jeho smrti.

Co se mu vytýká: Nejvíce snad to, že se hrdinně nepostavil vyděračům. Často ohrožovaná území chránil tak, že císaři Svaté říše římské Jindřichu Ptáčníkovi platil tribut pacis, každoroční daň za mír, která se rovnala pěti stům hřiven stříbra a sto dvaceti volům. Toto byla zřejmě největší příčina nenávisti jeho mladšího bratra Boleslava.

Zavraždění sv. Václava ve Staré Boleslavi

Historikové ve způsobu smrti knížete Václava nejsou jednotní. Jejich úvahy se pohybují od úkladné, dopředu promyšlené vraždy - až po nešťasnou náhodu. Můžete si vybrat... mně se líbí i tato varianta: "Onoho rána 28. září při cestě do kostela potkal Václav svého bratra. Prchlivý mladší bratr Boleslav, který měl s Václavem spory, nesnesl nadřazenost, kterou u Václava stále cítil. Boleslav v momentálním návalu vzteku tasil meč a vrhl se na bratra. Kníže Václav ho však odzbrojil a povalil na zem. Na Boleslavovo volání o pomoc přiběhli jeho družiníci. Viděli Václava, jak s mečem v ruce stojí nad ležícím bratrem. Vrhli se svému pánovi na pomoc a knížete Václava, který se v kostele nestačil ukrýt, zabili." ...anebo ho Boleslav skutečně k sobě do Staré Boleslavi lstí vylákal, kdo ví...

Blaničtí rytíři v čele se sv. Václavem. Obrázek jak chrápou bohužel není k dispozici.

K postavě sv. Václava se vztahuje mnoho pověstí, podle jedné z nich spí ve středočeské hoře Blaník se svými rytíři a české zemi vyjede na pomoc, až jí bude nejhůř. O tom český génius Jára Cimrman píše v dopise Aloisu Jiráskovi: "Protože za celých tři sta let habsburského útlaku nikdy blaničtí rytíři nevyjeli," vyčítá Jiráskovi Cimrman, "deprimuješ tak národ vyhlídkou, že to, co prožívá, není ještě nic proti tomu, co teprve přijde."

Hrobka sv. Václava v katedrále sv. Víta

Svatováclavská přilba

Od dob Karla IV. se symbolem českého státu stává svatováclavská koruna,
jíž jsou podřízeny jednotlivé země koruny české.Další zajímavé české osobnosti:


 


Komentáře

1 Sio Sio | 13. prosince 2010 v 12:00 | Reagovat

Aťane, nejsem si jist, jaký je tvůj vztah ke katolické církvi. Také si nejsem jist, jak se měří ono "nejslavnější". Já osobně bych upřednostnil pár jiných osobností.
Ale co uznávám, byl to panovník "nejsvatější", ba přímo svatý, což byl (a je) nejspíše velmi dobrý důvod pro to, aby mu vystrojila tisíciletý pí ár. Takže známý asi po Evropě bude. Aspoň mezi katolíky a těch je stále dost. Nic proti nim, každý se snaží, jak umí. :-)

2 atanova-zasuvka atanova-zasuvka | 13. prosince 2010 v 21:20 | Reagovat

[1]: Nejsem si úplně jist, ale myslím, že mě tenkrát v srpnu inspirovala nějaká TV soutěž moderovaná Markem Ebenem - proto ten titulek :-)

3 coach outlet coach outlet | E-mail | Web | 22. března 2011 v 8:35 | Reagovat

*Love is ever the beginning of knowledge as fire is of light.!@

4 Aťan Aťan | 22. března 2011 v 8:56 | Reagovat

[3]: (volný překlad trenéra zásuvka :)

Láska je někdy na začátku znalostí jako oheň světla.!

Chlape, piš mně to sem česky :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.