Zlatá bula sicilská - r. 1212

17. srpna 2010 v 11:55 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Vydána 26. 9. 1212 v Basileji císařem Svaté říše římské Friedrichem II. z rodu Štaufů. Právem je považována za nejvýznamnější dokument státnosti zemí Koruny české. S konečnou a závaznou platností stvrzuje dědičnost českého královského titulu.


Českým králům potvrzuje tato práva a povinnosti:

Dědičnost královského titulu

Nedělitelnost území českého státu

Osvobození od poplatků, již dříve spíše symbolických, za udělení zemí v léno

Právo zcela svobodné volby panovníka bez zásahu Svaté říše římské

Právo jmenovat biskupy (tehdy světská moc udělovala duchovní úřady)

Zmírňovala povinnosti vyplývající z lenního vztahu k Svaté říši římské

Císař uznává již reálně existující nezávislost přemyslovského státu na Svaté říši římské a přijímá český stát a českého krále jako rovnocenného partnera. Tímto jsou rovněž anulovány veškeré přehmaty, jichž se dopustili jeho předchůdci ve vztazích k českému státu. Tento jedinečný státotvorný dokument je nazýván Zlatou bulou a je odvozen od typu použité "pečeti" (pečeť je vosková, bula je ulitá z ušlechtilého kovu). Nese vyobrazení císaře Friedricha II., ještě jako krále Sicílie. Tento dokument završuje dlouholeté úsilí českých knížat a nedědičných králů o rovnocenné postavení zemí Koruny české ve vztazích k Svaté říši římské, jako univerzálnímu společenství západního křesťanstva.


Bula je rovněž výrazem vděčnosti Fridricha II. českému králi Přemyslu Otakarovi I. (1155-1230), je naplněním všech přemyslovských snů. Stvrzuje písemným způsobem (ve středověku nejvyšší způsob závaznosti) nezvratitelnost nového státoprávního přístupu říše k Českému království. Mnohé záležitosti které, bula potvrzuje byly překonány, ale samotný fakt existence Českého království přežil nejen Přemysla Otakara I., Přemyslovce, ale platil neuvěřitelných sedm set let.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.