Zrod České republiky, vstup do NATO a EU

10. srpna 2010 v 11:15 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Jako subjekt mezinárodního práva vznikla Česká republika 1. ledna 1993. Zapojila se do politických struktur demokratického Západu - 12. března 1999 byla přijata do NATO a 1. května 2004 vstoupila do Evropské unie.

Existenci České republiky jako subjektu mezinárodního práva uznává drtivá většina států světa. Česko však nebylo od svého vzniku do 13. července 2009 uznáváno jako samostatný stát ze strany Lichtenštejnska. Lichtenštejnsko kladlo jako předběžnou podmínku uznání a navázání diplomatických styků český souhlas dvoustranně jednat o tématech majetkového charakteru (majetkové spory existovaly již mezi Lichtenštejnskem a Československem od vzniku Československa, v současné době jde hlavně o spory z vyvlastnění majetku rodu Lichtenštejnů podle Benešových dekretů). Lichtenštejnská snaha zabránit přijetí Česka do mezinárodních organizací nebyla úspěšná.

Vladimír Mečiar a Václav Klaus 1. ledna 1993 při podpisu smlouvy o rozdělení ČSFR na dva samostatné státy - Českou republiku a Slovenskou republikuChronologie:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.